Zpět na články

Ahmadínežád: USA chtějí zaútočit na dvě země na Blízkém východě

Írán očekává, že Spojené státy v příštích třech měsících zaútočí na nejmíň dvě blízkovýchodní země. Řekl to íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, ale země nespecifikoval a neupřesnil ani zdroj svých informací.

zdroj: Archiv

USA a Izrael v minulosti nevyloučily vojenské řešení sporu o íránský jaderný program, který zřejmě není výlučně mírový, jak tvrdí Teherán. 

"Chtějí zaútočit nejmíň na dva státy," prohlásil Ahmadínežád. Získal prý "velmi přesné informace o americkém spiknutí a úmyslu USA vést s Íránem psychologickou válku". 

Izrael, na jehož jaderné zbraně Írán poukazuje, v minulosti provedl preventivní útoky na cíle, v nichž mohla být jaderná zařízení. V roce 1981 to bylo na Irák, roku 2007 na Sýrii. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu považuje za největší hrozbu pro svou zem jaderně vyzbrojený Írán. Jeho náměstek Moše Jaalon prohlásil, že Izrael zlepšil své vojenské schopnosti a může jich využít proti nepřátelům v Gaze, Libanonu, Sýrii nebo Íránu. 

Ahmadínežád také kritizoval sankce, které proti němu v Radě bezpečnosti OSN prosadily USA. "Logika, podle níž je možné nás prostřednictvím sankcí přimět k vyjednávání, selhala," řekl. Vlastní sankce vůči Íránu v pondělí vyhlásila Evropská unie. Rusko ji za to kritizovalo. Je to podle něj projev pohrdání radou bezpečnosti. 

Íránská televize Press-TV citovala Ahmadínežáda, který prý chce obnovit mezinárodní jednání o íránském jaderném programu. Podle něj k nim mají být navíc přizváni také zástupci Turecka a Brazílie. V minulosti jednalo pět stálých členů RB OSN a Německo.

Turecko a Brazílie letos uzavřely s Teheránem alternativní dohodu na výměnu obohaceného uranu za palivové články pro výzkumný reaktor. Původní vyjednávači to ale nepřijali a považují to za obcházení jejich návrhů.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články