Zpět na články

Američané zvažují vojenskou pomoc Iráku. Islamisté dobyli další město

Islamističtí radikálové v pondělí získali kontrolu nad městem Tall Afar na severu Iráku. USA zvažují vojenskou pomoc irácké vládě. Britové se na vojenské intervenci podílet nechtějí.

Ministr zahraničí John Kerry Ministr zahraničí John Kerry, zdroj: Profimedia.cz

USA jsou podle ministra zahraničí Johna Kerryho otevřeny dialogu k ukončení násilí a udržení jednoty Iráku. Potvrdil, že Washington zvažuje nálety bezpilotních letadel.

Kerryho také uvedl, že jsou Američané připraveni jednat o Iráku s Íránem, byť s touto zemí Washington už desítky let neudržuje diplomatické styky. Pentagon ale podle agentury Reuters vyloučil součinnost s Íránem na případné vojenské akci. 

Členové Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) postupují od minulého týdne sunnitskými oblastmi severu státu směrem k Bagdádu. O Tall Afar, který leží u syrské hranice a v blízkosti iráckého Kurdistánu, bojovali od neděle. Tamní posádky na rozdíl od vojáků v jiných městech nedezertovaly a proti ISIL zvedly zbraně. Dvousettisícové město padlo ISIL do rukou v pondělí ráno. Tamní obyvatelstvo se bojí represí.

USA, které byly vůdčí silou intervence do Iráku v letech 2003 až 2011, už vyslaly do Perského zálivu válečnou loď Mesa Verde s 550 příslušníky námořní pěchoty. Připojí se k letadlové lodi George H.W. Bush, jejíž posádce Pentagon nařídil plout do oblasti v sobotu. Plavidla mohou být využita jednak k evakuaci Američanů z Iráku a také jako podpora vojenské operace. Do Bagdádu dorazily vojenské posily k obraně amerického velvyslanectví, které USA částečně evakuovaly buď na konzuláty v Iráku, nebo do Jordánska.

Britský ministr zahraničí William Hague rezolutně odmítl britskou účast na vojenské intervenci. Londýn zvažuje humanitární asistenci, pomoc uprchlíkům nebo poskytnutí zkušeností s bojem proti terorismu.

Vlivu rozbouřené situace na Blízkém východě se bojí mnoho evropských zemí. Španělská policie dnes v Madridu rozbila síť islamistů a zatkla osm lidí podezřelých z verbování islámských radikálů pro boj v Sýrii a Iráku. Buňka se snažila pomáhat především ISIL, která působí také v Sýrii.

 

Tagy: Irák

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články