Zpět na články

Analytici se shodují: Krize stavebnictví zdaleka nekončí

Světlo na konci tunelu je pro tuzemské stavebnictví stále v nedohlednu. Shodli se na tom analytici a stavaři v komentářích k číslům, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle nich odvětví v květnu zrychlilo pokles na 3,5 procenta z 2,7 procenta v dubnu.

zdroj: Mediafax

"Nejhůře je na tom oblast dopravní infrastruktury, ani výstavba bytů a rodinných domů na tom není o moc lépe," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové je příčina propadu oboru zřejmá. "Je to málo peněz v ekonomice. Všichni šetří. Domácí poptávka je extrémně slabá," poznamenala analytička.

Prodeje jdou pomalu

Zahájených bytů v květnu meziročně ubylo o 26,1 procenta, naopak dokončených bylo o 41,6 procenta více. "Prodeje jdou pomalu, developeři stále ještě prodávají již dříve dokončené projekty, další projekty navíc byly dokončeny. Spouštění nových projektů a výraznější obrat v tomto segmentu stavebnictví neočekávám ani v příštích měsících," komentoval aktuální čísla bytové výstavby Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Výzva k prorůstovým opatřením

Stavařský svaz kvůli dlouhodobému propadu odvětví opakovaně vyzývá vládu k přijmutí prorůstových opatření. Úsporná politika je podle šéfa svazu sice na místě, na druhé straně jí chybí provázanost s investicemi.

"Recese a následné omezování investic stavebnictví nijak nesvědčí, a proto nepředpokládám, že by se situace tohoto odvětví zlepšila ještě v letošním roce. Ostatně zakázky žádný obrat neindikují. Naděje na zlepšení může přijít nejdříve až v průběhu příštího roku," uzavřel analytik ČSOB Petr Dufek.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články