Zpět na články

Antihavlovské výroky mladých komunistů vyvolaly odpor

Hanlivé výroky Svazu mladých komunistů Československa na adresu zesnulého exprezidenta Václava Havla vyvolaly mezi některými politiky výrazný odpor a nesouhlas. Mladí komunisté Havla mimo jiné označili za zrádce.

zdroj: Mediafax

KSČM se sice od jejich slov distancovala, některým politikům to ale připadá málo. Výroky odsoudila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, předseda poslanců VV Vít Bárta žádá od KSČM omluvu.

Více čtěte: KSČM odsoudila antihavlovské letáky mladých komunistů

"Na jednu stranu jsem ráda, že se od toho vedení Komunistické strany Čech a Moravy distancovalo, na druhou stranu mi to přijde málo," řekla dnes předsedkyně sněmovny. "Mají si udělat větší pořádek mezi svými stoupenci, mezi svými členy. Protože to je tak nesmírná ostuda a tak závažná věc, že tak lehko jenom omluvou se z toho vyváznout nedá," zdůraznila. Výroky mladých komunistů označila mimo jiné za skandální, šokující a odporné.

"Národe, oslavuj! Zemřel Václav Havel, sluha USA, NATO, sudetských Němců a Izraele. Zemřel největší zrádce českého lidu! Zemřel Václav Havel, spoluviník bombardování Jugoslávie, spoluviník vraždy 2500 civilistů. Pryč se zrádci!" uvedli mladí komunisté na webu.

Více čtěte: Národe, oslavuj, zemřel nepřítel lidu, hlásá Svaz mladých komunistů

Předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta vyzval jménem klubu KSČM a zejména její mladé představitele, aby se omluvili "za naprosto dehonestující, nefér vedenou kampaň" proti Václavu Havlovi a od mladých komunistů se distancovali. "Od neděle každý den posloucháme o tom, jak si celá Evropa váží Václava Havla. A zde, sami doma, si nemůžeme nechat líbit takovouto dehonestační kampaň vůči našemu prvnímu prezidentovi," prohlásil.

KSČM to považuje za zcela neetické a odpudivé

Komunisté se od prohlášení svazu mladých komunistů již v pondělí distancovali. "Projevovat radost nad úmrtím kohokoli, či jeho smrt dokonce oslavovat, to KSČM považuje za zcela neetické a odpudivé jednání, za projev hulvátství a neschopnosti vnímat a respektovat různé názory a cítění lidí," uvedla mluvčí strany Věra Žežulková.

Také Mladí konzervativci v dnešním prohlášení slova komunistického svazu odsoudili s tím, že jde o odporný akt nevýslovného lidského hyenismu. "Uráží nejen Václava Havla, jeho rodinu a blízké, ale i celý národ a zástupy truchlících, kteří vyjadřují svou pietu po celém světě," stojí v prohlášení Mladých konzervativců.

Tagy: KSČM havel pieta

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články