Zpět na články

Armáda svádí v Halabu bitvu, která rozhodne o osud Sýrie

Syrské letectvo a dělostřelectvo se nadále snaží získat kontrolu nad obchodní metropolí Halab na severu země. Opoziční bojovníci podle agentury Reuters tvrdí, že přinutili jednotky loajální prezidentu Bašáru Asadovi k ústupu.

zdroj: Profimedia.cz

Asad v prohlášení zveřejněném agenturou SANA označil bitvu o Halab za "klíčovou" pro další osud Sýrie. V Damašku v noci propukly boje poprvé na okrajích dvou křesťanských čtvrtí v centru města. Organizace Amnesty International označila vládní ofenzivu proti Halabu za vrchol brutálního postupu režimu vůči opozici.

"Armáda svádí (v Halabu) heroickou a klíčovou bitvu, na níž závisí osud našeho lidu a našeho národa," citovala agentura AFP z prezidentova prohlášení vydaného u příležitosti 67.výročí vzniku syrské armády. "Nepřítel je dnes mezi námi a využívá vnitřních agentů jako prostředku k destabilizaci naší vlasti, bezpečnosti občanů a k dalšímu podkopávání našich hospodářských a vědeckých zdrojů," upozornil Asad.

Dnes za svítání propukly poprvé boje mezi vládními vojáky a povstalci na okrajích tradičně křesťanských čtvrtí Bab Tuma a Bab aš-Šark v damaškém Starém městě, informovala podle agentury AFP Syrská organizace pro lidská práva (OSDH). "Do těchto zón neměli dosud (povstalečtí) bojovníci přístup," řekl šéf OSDH Ramí Abdar Rahmán. Zabit byl údajně jeden vládní voják. Podle zpravodaje AFP střety ráno ustaly.

Opozice vzdoruje

V Halabu opoziční bojovníci nadále vzdorují armádním snahám o ovládnutí města. Povstalci podle agentury Reuters uvádějí, že nyní kontrolují "oblouk" od jihozápadních do východních čtvrtí města. Podle velitele opozičních sil v Halabu plukovníka Abdal Džabbára Ukajdího je cílem jeho bojovníků proniknout do centra města, čtvrť po čtvrti. Ukajdí je přesvědčen, že tohoto cíle bude dosaženo "během dnů, nikoliv týdnů".

"Režim se tři dny snažil znovu dobýt (čtvrť) Salahaddín, jeho snahy ale ztroskotaly a utrpěl těžké ztráty na lidských životech, zbraních a tancích a byl nucen se stáhnout," řekl Ukajdí, podle něhož je v Halabu přes 3000 povstaleckých bojovníků.

Salahaddín je město duchů

Zpravodajové agentury Reuters ale konstatovali, že ani syrská armáda, ani povstalečtí bojovníci nemají plně pod kontrolou tuto čtvrť, kterou Damašek v neděli prohlásil za dobytou. Jeden z novinářů označil Salahaddín za "město duchů", se zabedněnými obchody a žádnými známkami života.

Organizace Amnesty International dnes zveřejnila zprávu, v níž označuje útok vládních jednotek na Halab za vrchol mnohaměsíčního brutálního postupu režimu v Damašku proti opozici. V dokumentu založeném na zjištěních z konce května AI uvádí, že vládní jednotky a prorežimní milice šabíha zabíjejí a zraňují protestující. Postiženy boji jsou podle AI i nezúčastnění civilisté a děti. Zranění jsou pronásledováni, rutinně se používá mučení. Státní bezpečnost reagovala na protesty v Halabu bezohledným a brutálním použitím síly, konstatuje AI.

Tagy: Sýrie opozice asad

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články