Zpět na články

Austrálii zasáhla vlna veder. Teploměry letí k padesáti stupňům

VIDEO. Asi stovka lesních požárů plála dnes v nejlidnatějším australském státu Novém Jižním Walesu, přičemž asi dvacet z nich podle agentury AFP nadále vymyká kontrole. V Austrálii pokračuje vlna veder, k nimž se navíc někde přidává silný vítr. Na některých místech se dnes očekávaly teploty až kolem 45 stupňů Celsia a úřady varovaly, že pokud jde o riziko požárů, panují zde nejhorší možné podmínky. 

Vlna veder nepolevuje Vlna veder nepolevuje, zdroj: news.com.au

V celém Novém Jižním Walesu a v Tasmánii platí přísný zákaz rozdělávání ohně. V Novém Jižním Walesu byly navíc pro veřejnost uzavřeny rezervace a národní parky. Nejvyšší možné riziko požárů, označované za "katastrofální", platí v pěti oblastech na jihu tohoto spolkového státu. Úřady tak nazývají stav, kdy by se oheň v případě vzplanutí šířil rychle a nekontrolovatelně, a doporučily lidem, aby opustili své domovy v těchto zónách. 

Oběti na životech zatím nejsou hlášeny, dál ale pokračuje pátrání po asi stovce pohřešovaných z malé obce Dunalley východně o tasmánské metropole Hobartu. Oheň zde minulý týden podle agentury AP zničil asi 90 domů. Policie při dnešní předběžné prohlídce zničených obydlí nenašla žádná těla. 


Austrálie je podle agentury Reuters nejsušší obývaný kontinent a lesní požáry jsou zde během léta běžným jevem. V únoru 2009 při nich ve státě Viktorie zahynulo 173 lidí, zničeno bylo 2000 domů.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články