Zpět na články

Babiš: Cícer skončí v čele Finančního analytického útvaru, nahradí do Kazda

Ředitel Finančního analytického útvaru ministerstva financí Milan Cícer ve funkci končí, ministr financí Andrej Babiš (ANO) již má jeho nástupce. Cícer podle Babiše odchází na vlastní žádost, z rodinných důvodů požádal o přeložení do Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Babiš to dnes řekl v České televizi. Uvedl také, že by měla být obnovena finanční policie. Ředitel Finančního analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí Milan Cícer ve funkci končí, ministr financí Andrej Babiš (ANO) již má jeho nástupce. Měl by jím být Libor Kazda, bývalý vedoucí plzeňské expozitury protikorupční policie. Cícer podle Babiše odchází na vlastní žádost, z rodinných důvodů požádal o přeložení do Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Babiš to dnes řekl v Otázkách Václava Moravce České televize. Uvedl také, že by měla být obnovena finanční policie. Kazda dnes na dotaz ČTK textovou zprávou sdělil, že zatím nechce žádné skutečnosti komentovat. 

Andrej Babiš Andrej Babiš, zdroj: Isifa.com

"Já jsem s panem Cícerem mluvil, on zůstane ve strukturách ministerstva financí. On z rodinných důvodů požádal o přeložení do jiného útvaru v rámci ministerstva financí," uvedl Babiš. Cícer má zároveň Babiše informovat o možnostech, jak zkvalitnit spolupráci jeho útvaru s celníky, finančním úřadem a policií. 

Cícer řekl serveru Lidovky.cz, že do Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nastoupí 10. února. Nový ředitel podle něho přebere úřad, který je v chodu a dobře funguje. Pořád je ale možné minimálně na úrovni boje proti daňovým únikům se posouvat dál, dodal. Zároveň odmítl spekulace, že útvar funguje na politickou objednávku. "Myslím, že to ani nelze, protože zákon je nastaven dost striktně," řekl s tím, že kauzy, kterými se útvar zabývá, by měly zůstat v určitém stupni utajení do té doby, než o nich soud nebo jiný příslušný orgán ve finále rozhodne. 

Podle něho ho ministr Babiš poprosil, aby mu své myšlenky předal ještě v uspořádané podobě právě v návaznosti na možnost zlepšení boje proti daňovým únikům. Ať už z hlediska FAÚ, policie nebo daňové a celní správy. Mám to v hlavě. Na nějaké formě spolupráce jsme se domluvili, zatím bych to ale nechtěl komentovat, řekl serveru. 

Cíceru nahradí Kazda

Babiš v televizi zmínil i nástupce Cícera. "Měl by to být pan Kazda, který pracuje v policii 17 let a dělá na expozituře v Plzni. Je to člověk, který se vyzná v boji proti finanční kriminalitě," uvedl bez podrobností ministr financí. V ČT také potvrdil, že funkci ministra financí za hnutí ANO nabídl bývalému viceguvernérovi ČNB Luďkovi Niedermayerovi. 

Libor Kazda v minulosti pracoval u policie na republikovém úřadu vyšetřování. Podle tisku se účastnil vyšetřování několika známých případů hospodářské trestné činnosti, jako byla soudně dosud neuzavřená kauza údajného podílu miliardáře Pavla Tykače na vytunelování CS fondů nebo stíhání bývalého šéfa Škody Plzeň Lubomíra Soudka z tunelování podniku (Soudek byl nakonec osvobozen). Podle serveru Lidovky.cz byl Kazda, jenž v současnosti působí v civilu, také členem mezinárodního týmu, který se zabýval podvody s emisními povolenkami v rámci Evropské unie. 

Podle Babiše by také měla by být obnovena finanční policie. "Měli bychom vyčlenit z policie specialisty na boj s daňovými úniky," řekl. 

V práci jsem byl jen jeden de, bránil se Babiš

Babiš chce také na jednání vlády předložit návrh na snížení schodku rozpočtu na letošní rok na 107 miliard korun z původních 112 miliard, a to zavázáním pěti miliard z rezerv. O jaké prostředky se bude jednat, Babiš nevěděl. Zmínil, že byl "v práci" poprvé v pátek. "Mě kritizují, že rozpočet jsem nečetl, no nečetl, ani ho nebudu číst. Nemůžu číst 900 stran. Jsou tam na to lidi, za to jsou placení a já dělám strategii," dodal ministr financí s tím, že zásadní věci si načte. Babiš také bude usilovat, aby v roce 2015 byl schodek rozpočtu pod 100 miliardami korun. 

Podle Babiše je nutné začít šetřit a přestat plýtvat. V roce 2014 chce Babiš klást důraz na čerpání peněz z eurofondů, zaměří se také na potírání podvodů s DPH v tzv. karuselových obchodech. Jejich objem podle odhadů dosahuje v ČR 2,7 procenta HDP. Podle šéfa ANO je potenciál ušetřit v delším čase 150 miliard korun. Rezervy jsou podle něj u eurofondů, ve vybírání daní, až 100 miliard se týká karuselových obchodů a 20 až 30 miliard leží v hmotných rezervách. "Nevidím důvod, proč by stát měl mít peníze ve státních hmotných rezervách," dodal Babiš. 

Také zavedení elektronických registračních pokladen není podle Babiše řešení. Preferuje chorvatský model elektronických tržeb napojených na centrálu, s tamní vládou plánuje jednat o jeho zakoupení. "Chceme prověřit zda ten model je nejlepší. Předpokládám, že dřív než v roce 2016 se to nedá stihnout," dodal ministr. 

Náměstek pro daně z ČSSD nebude

Šéf ANO znovu uvedl, že sociální demokracii neumožní, aby nominovala svého zástupce na pozici náměstka pro daně. "Vysvětlil jsem mu (Sobotkovi), že náměstek pro daně není možný. Nabídl jsem mu jiný post náměstka, budeme o tom jednat v úterý. Tyhle politické zvyky se mi nelíbí, každý by měl být zodpovědný za svůj resort," řekl Babiš v ČT. 

Finanční policii zrušil tehdejší ministr vnitra Ivan Langer v roce 2006. Od 1. ledna 2007 byla její část sloučena s protikorupčním oddělením a zbytek příslušníků přiřazen k dalším celostátním oddílům. Podle Langra finanční policie pracovala sice kvalitně, ale pomalu, a navíc se prý její činnost zdvojovala s jinými útvary. Její zrušení mělo zrychlit a zefektivnit odhalování finanční kriminality.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články