Zpět na články

Babiš si pochvaloval setkání s Trumpem. Mluvili o obchodu i plynovodech

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek ve Washingtonu na setkání s premiérem Andrejem Babišem pochválil Česko jako inovativní zemi. Politici spolu jednali o obchodu či o energetice, ve společném prohlášení podpořili svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, stejně jako pokračování sankcí proti Rusku.

Donald Trump a Andrej Babiš s manželkami Donald Trump a Andrej Babiš s manželkami, zdroj: Profimedia.cz

"Česká republika je skvělá země, velmi dobře se jí ekonomicky daří. Je to velmi bezpečná země, má silnou armádu, silné lidi," řekl Trump na úvod setkání v Oválné pracovně Bílého domu. Vyzdvihl dobré vztahy mezi USA a Českem a spolupráci v obchodě nebo v otázkách kybernetické bezpečnosti.

Trump je podle Babiše příjemný společník. "Dlouze jsme mluvili s manželkami, o dětech, bylo to velmi neformální. Moje paní byla nadšená, Trump mluví normálně, na nic si nehraje," řekl Babiš. "Nejdůležitější bylo navázání vztahu, Trump o Česku mluví skvěle," konstatoval.

List The New York Times ve středu napsal, že k pozvání předsedy české vlády do Washingtonu a do Bílého domu mohlo přispět i české stanovisko k čínským společnostem Huawei a ZTE, které jako bezpečnostní riziko označily jak americké, tak české úřady.

Babiš po zhruba osmdesátiminutové schůzce před novináři uvedl, že jednání s Trumpem byla velmi konkrétní. Debata se podle něj vedla o americké obchodní politice vůči Evropské unii, o kybernetických hrozbách, o energetice a plynovodech.

Krátce se státníci zabývali projektem modernizace českých jaderných elektráren, nákupem víceúčelových vrtulníků pro českou armádu a případným dovozem amerického zkapalněného plynu. Tématem jednání v Bílém domě byly také závazky České republiky vůči NATO.

Babiš zopakoval pozvání k návštěvě ČR, které Trumpovi adresoval prezident Miloš Zeman. Premiér v této souvislosti navrhl, aby Prahu navštívila prezidentova dcera Ivanka, která by se mohla v české metropoli zúčastnit mezinárodní obchodní konference. Trump podle Babiše mluvil o Česku pozitivně, ale neřekl, že by přijel.

Ve společném prohlášení se politici postavili za celistvost Ukrajiny a společně označili NATO za garanta evropské bezpečnosti, zároveň se přihlásili k plnění závazku výdajů na obranu. Za pilíř národní bezpečnosti jakékoli země USA a ČR v prohlášení označují energetickou bezpečnost. ČR a USA budou podle dokumentu spolupracovat při výzkumu možné transformace energetického trhu.

Babiš, který byl prvním českým premiérem v Bílém domě od roku 2011, přivezl Trumpovi jako dar vzácnou jubilejní pistoli CZ 75 z dílen České zbrojovky v Uherském Brodě. První dáma Spojených států Melania Trumpová pak dostala náušnice z českého granátu, pro Trumpova vnoučata přivezl Babiš tradiční české pastelky.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články