Zpět na články

BIS: Extremisté využívají k propagandě stále častěji Facebook

Pravicoví extremisté stále víc využívají internetových sociálních sítí, především Facebooku, k šíření propagandy mezi veřejností. Vyplývá to ze zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS).

zdroj: Archiv

Zpráva hovoří o vývoji na extremistické scéně v druhém čtvrtletí letošního roku. Aktivita stoupenců krajní pravice byla podle civilní kontrarozvědky i zprávy ministerstva vnitra po policejních zásazích z loňska stále v útlumu. Podle BIS se totiž obávali dalších policejních opatření. 

BIS hovoří o "relativně novém fenoménu" - extremisté podle ní na Facebooku vytvářejí skupiny, do nichž se vedle nich zapojují i běžní lidé, jejichž názory na některé věci jsou blízké extremistickým. "Dochází tak ke skryté popularizaci extremistických názorů a k jejich rozšiřování mezi veřejnost," napsala kontrarozvědka. 

Mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej řekl, že specialisté na internetovou kriminalitu Facebook monitorují a zaměřují se i na rasistické projevy. Za ty samotné nikdo podle mluvčího dosud obviněn nebyl. Server je totiž v USA a americká strana kvůli prvnímu dodatku ústavy, o svobodě projevu, českým policistům neposkytuje požadované informace.

I přesto ale policisté podle Ibeheje dokážou informace získané na Facebooku využít. "Kriminalisté takové projevy na síti operativně rozpracovávají, kdy shromážděné informace už několikrát vedly k obvinění konkrétní osoby z trestného činu s extremistickým podtextem," uvedl. 

Ve druhém čtvrtletí podle tajné služby docházelo k interním sporům ohledně další strategie českého neonacistického hnutí, výsledkem byla nejednotnost a rozpory aktivistů. "To se například projevilo na 1. máje, kdy neonacisté nebyli schopni uspořádat žádnou samostatnou demonstraci. Pouze několik desítek z nich participovalo na akci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Praze. Ovšem i toto shromáždění bylo nevýznamné a celkově vyznělo spíše rozpačitým dojmem," uvedla kontrarozvědka. 

Podle BIS i ministerstva vnitra pokračuje tříštění neonacistické scény. Podle tajné služby vznikají nové nezávislé skupinky, které nejsou centrálně organizovány a svou činnost zaměřují hlavně na lokální problémy. Podle ministerstva může stát za tříštěním scény přeskupování a generační obměna.

Úřad v této souvislosti připomněl, že poté, co se Autonomní nacionalisté na svém webu distancovali od DSSS, zrušili i své internetové stránky. "Neonacistický Národní odpor (NO) rovněž ustoupil svým způsobem do pozadí, na internetových stránkách informuje o 'útocích Systému' na 'národovce', o účasti na zahraničních akcích a také upozorňuje na některé akce DSSS," uvedlo ve své zprávě ministerstvo. 

Viditelná podle ministerstva zůstává pouze DSSS, nástupkyně Dělnické strany (DS). Nejvyšší správní soud DS letos rozpustil. V programu, idejích a symbolech DS totiž nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu podněcovala k násilí a usilovala o radikální změnu demokratického zřízení. 

Podle ministerstva se DSSS začala připravovat na podzimní senátní a komunální volby. "Vyhodnotila výsledky parlamentních voleb a je přesvědčena, že právě v komunálních volbách může uspět například v některých lokalitách Ústeckého, Karlovarského či Moravskoslezského kraje, kde může, mimo jiné, populisticky využívat různé socioekonomické faktory," napsal do své zprávy úřad. 

BIS v této souvislosti uvedla, že straně se sice ve sněmovních volbách nepodařilo překročit hranici potřebnou pro získání státního příspěvku, přesto ale pro její členy nebyl volební výsledek - 1,14 procenta hlasů - zklamáním. "V mnoha obcích totiž strana překročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk míst v zastupitelstvech, v některých menších obcích získala i přes deset procent hlasů," uvedla tajná služba.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články