Bleskovky

 • 22. 5. 19:58 Náskok konzervativců britské premiérky Theresy Mayové před opozičními labouristy se snížil z 20 procentních bodů z minulého týdne na 14 procentních bodů. Příčinou poklesu je zřejmě sporný bod volebního programu konzervativců, který se týká vyšších příspěvků seniorů na sociální péči. Předčasné volby ve Velké Británii se budou konat 8. června.
 • 22. 5. 19:32 Americký prezident Donald Trump při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem prohlásil, že v diskusi s ruskými činiteli nikdy nezmínil slovo Izrael. Vyjádřil se tak ke kauze údajného vyzrazení tajné informace ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi během jejich nedávné schůzky v Bílém domě. Trump tehdy odmítl, že by Rusku nedopatřením vyzradil mimořádně citlivé informace, a trvá na tom, že chtěl v rámci boje proti radikálům jisté údaje Moskvě záměrně poskytnout.
 • 22. 5. 19:00 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude znovu prošetřovat zakázku Vězeňské služby na telefonování vězňů. V původním rozhodnutí byly chyby. Předseda úřadu Petr Rafaj vrátil případ svým podřízeným, potvrdil mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Úřad původně zakázal plnění už uzavřené smlouvy s vítězem tendru, což nyní neplatí.
 • 22. 5. 18:35 Írán bude pokračovat v testech balistických raket a nebude se ptát Američanů na svolení. Prohlásil to v pondělí íránský prezident Hasan Rúhání. Reagoval tak na kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který Írán v neděli v Rijádu před arabskými lídry obvinil ze zodpovědnosti za velkou část nestability na Blízkého východě.
 • 22. 5. 18:17 Euro je podle německé kancléřky Angely Merkelové "příliš slabé", což je jednou ze dvou příčin nynějších vysokých německých obchodních přebytků. Za slabý kurz evropské měny může měnová politika Evropské centrální banky, na kterou nemá německá vláda žádný vliv, řekla v pondělí Merkelová studentům střední školy v Berlíně. Kurz eura reagoval na její slova vzestupem na maximum za více než šest měsíců. 
 • 22. 5. 17:55 Bývalý poradce prezidenta Spojených států Donalda Trumpa Michael Flynn nevydá dokumenty, které po něm žádá senátní výbor vyšetřující možné ruské zásahy do amerických voleb. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na své zdroje. Flynn své rozhodnutí zdůvodnil pátým dodatkem americké ústavy, který mimo jiné zaručuje právo odmítnout svědectví proti sobě samému.
 • 22. 5. 17:35 Rusko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) rozsáhlou stížnost na Ukrajinu. Stěžuje si, že čelí ze strany Ukrajiny velkému množství omezení, zákazů, požadavků a procedur. Údajná porušení obchodních pravidel podle Moskvy ovlivňují obchod se zbožím a službami, ale také tranzit. Ukrajina má nyní 60 dní na urovnání sporu. Poté Rusko může požádat WTO o posouzení případu.
 • 22. 5. 17:10 Ministři financí zemí platících eurem by se měli co nejrychleji dohodnout na uzavření druhé prověrky řeckého záchranného programu i na opatřeních, která ve střednědobém horizontu zajistí udržitelnost řeckého dluhu. V pondělí to řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Pierre Moscovici. Poté co řecký parlament minulý týden přijal další balík reforem, zbývá podle něj k dohodě jen krůček.
 • 22. 5. 16:45 Nový francouzský prezident Emmanuel Macron přijme svůj ruský protějšek Vladimira Putina během jeho návštěvy Francie, a to 29. května na zámku ve Versailles. Oznámil to v pondělí Elysejský palác. Půjde o první schůzku obou státníků. Putin má během své návštěvy zahájit v sídle francouzských králů ve Versailles výstavu o ruském carovi Petru I.
 • 22. 5. 16:30 Státní dluh bude na konci letošního roku 1,613 bilionu korun. Uvedl to na pondělní tiskové konferenci ministr financí Andrej Babiš (ANO). Na konci loňského roku dluh činil rovněž 1,613 bilionu korun. Podle Babiše nynější vláda od konce roku 2013 snížila dluh o 70 miliard korun.
 • 22. 5. 16:30 Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek by na pátečním jednání předsednictva sociální demokracie také podpořil vyškrtnutí bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly z krajské kandidátky do sněmovních voleb, kdyby se zasedání zúčastnil. Zaorálek to řekl novinářům během pondělního jednání vlády. Zimolovy kauzy by podle něj mohla strana hájit jen složitě. 
 • 22. 5. 16:15 Česko přispěje během letoška do vzdělávacích programů obnovy Ukrajiny 16 miliony korun. Vláda v pondělí souhlasila pouze s polovinou návrhu ministerstva zahraničí. Původně chtěl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) celkem 35 milionů na dva roky. 
 • 22. 5. 15:50 Výstavba pokračování městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol má začít v roce 2023. Pražský magistrátní odbor městského investora (OSI) již podepsal smlouvu s administrátory soutěží, v nichž bude město hledat projektanty. Cena dokončení 10,25 kilometrů dlouhé části okruhu má být 40 miliard Kč. 
 • 22. 5. 15:45 Česká pirátská strana chce získat v podzimních sněmovních volbách aspoň deset procent hlasů. Piráti slibují například zrušení elektronické evidence tržeb (EET), zastavení odlivu peněz do daňových rájů, snazší komunikaci s úřady a snížení zdanění práce. Předvolební kampaň v pondělí zahájili na náplavce pražského Rašínova nábřeží. 
 • 22. 5. 15:20 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se na výzvu policie přihlásí jako poškozený do řízení kolem fotbalové dotační kauzy. Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) v pondělí novinářům řekla, že pomocí nahlédnutí do spisů by chtěla oddělit čisté a policií prošetřované projekty.
 • 22. 5. 15:00 Evropská unie v pondělí dokončila své přípravy na dvouletá vyjednávání s Londýnem o odchodu Británie z bloku. Zástupci ostatních 27 členských zemí potvrdili konkrétní mandát někdejšímu eurokomisaři Michelu Barnierovi, který za unijní stranu rozhovory povede. Samotná vyjednávání však začnou nejdříve v polovině června, až po britských parlamentních volbách.
 • 22. 5. 14:15 Vláda v pondělí schválila investiční pobídku pro společnost Yanfeng Czechia v maximální výši 185 milionů korun. Firma plánuje investovat 1,85 miliardy korun do rozšíření výroby plastových interiérových dílů pro automobilový průmysl v okresech Louny a Tábor a vytvoření centra na testování asistenčních systémů.
 • 22. 5. 14:00 Rozpočet na příští rok počítá s růstem důchodů, platů, sociálních i nemocenských dávek nebo i růstem rozpočtu ministerstva obrany. Navržený schodek rozpočtu 50 miliard korun vychází z dohody koalice. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl ministr financí Andrej Babiš.
 • 22. 5. 13:45 Vláda schválila materiál k výstavbě vysokorychlostní železnice. Síť rychlodrah napojujících českou železnici na okolní státy má vyjít na 650 miliard korun. Spojení napojují české aglomerace do Německa na severu přes Drážďany a na jihu přes Domažlice. 
 • 22. 5. 13:20 Česká republika by se měla letos a v příštím roce snažit o udržitelnost svých veřejných financí, především v souvislosti se stárnutím populace zatěžujícím důchodový a zdravotnický systém. Uvedla to v pondělí Evropská komise ve svých doporučeních kroků, které by měla ČR udělat ke zlepšení svého hospodářského růstu. Zmínila také potřebu účinnějšího vynakládání veřejných prostředků, především skrze silnější boj s korupcí a neefektivní praxí při veřejných zakázkách.