Bleskovky

 • 20:07 Spojené státy podporují rozmístění mírotvorců OSN v Donbasu v bojové zóně i na hranicích s Ruskem. Prohlásil to ukrajinský prezident Petro Porošenko na tiskové konferenci po setkání s prezidentem USA Donaldem Trumpem. Washington tak podle Porošenka podporuje ukrajinský scénář mírové operace, o jejíž podobě mají rozhodnout orgány OSN. Rada bezpečnosti v těchto dnech projednává dva rozdílné návrhy příslušných rezolucí, ukrajinský a ruský.
 • 19:44 Evropská komise podle Potravinářské komory ČR již prakticky rozhodla o zákazu rumového éteru, které se používá při výrobě tuzemáku a dodává tomuto nápoji charakteristickou vůni a chuť. Toto své stanovisko bude konzultovat ještě na konci září se členskými státy, pokud se však nerozhodne jinak, zákaz začne platit v dubnu 2018, uvádějí čeští výrobci. Podle EK používaný éter ohrožuje lidské zdraví, podle komory však jeho konzumací k ohrožení zdraví nedochází a jde o útok na české potravináře. Na případ upozornily Hospodářské noviny, kterým ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že Česko bude v takovém případě žádat o výjimku.
 • 19:22 Evropská centrální banka (ECB) do roku 2020 vytvoří novou referenční úrokovou sazbu. K tomuto kroku se rozhodla poté, co v letošním roce zkrachoval plán na reorganizaci referenční sazby EURIBOR, která byla v uplynulých letech zasažena skandálem kolem manipulace s její hodnotou. Nová sazba podle ECB doplní nynější referenční sazby, které vytváří soukromý sektor, jako je sazba EURIBOR a její londýnská obdoba LIBOR. Od těchto sazeb se odvozují úroky u finančních produktů v hodnotě bilionů eur. V některých zemích se na jejich základě stanovují úrokové sazby u hypoték.
 • 19:01 Připravovaná úhradová vyhláška na rok 2018 počítá, že se na zdravotním pojištění vybere proti letošnímu roku o 15 miliard navíc. V návrhu rozdělení peněz lékařům, nemocnicím a dalším poskytovatelům zdravotní péče ministerstvo počítá ještě s miliardou navíc, možná i z letošních přebytků. Náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL) návrh vyhlášky představil na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Celkové příjmy veřejného zdravotního pojištění by měly být zhruba 289 miliard korun.
 • 18:46 Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) ukončí po třech letech program poskytování mimořádných dotací krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd. V letech 2015 až 2017 poslal jeho prostřednictvím regionům, které tyto silnice vlastní, téměř 11 miliard korun. "V současné době další prostředky nemáme," řekl novinářům na konferenci v Luhačovicích ředitel fondu Zbyněk Hořelica.
 • 18:28 Švédská telekomunikační společnost Telia se dohodla s ministerstvem spravedlnosti USA, že zaplatí pokutu 548,6 milionu dolarů (12 miliard Kč), aby urovnala obvinění z korupce související s jejími aktivitami v Uzbekistánu. Telia v rámci dohody přijala za údajnou korupci zodpovědnost. Její uzbecká divize Coscom souhlasila, že se přizná k porušení zákonů Spojených států proti uplácení zahraničních představitelů.
 • 18:14 Úřady v cizině odebraly od začátku roku 2010 do poloviny letošního září 338 českých dětí z rodin. Týkalo se to 169 domácností. Nejvíc případů bylo v Británii. Zhruba dvě pětiny odebraných chlapců a děvčat se vrátily k rodičům, nebo šly k příbuzným v zahraničí i v ČR. Přibližně stejný podíl dětí se v cizině dostal k pěstounům a do adopce. Vyplývá to z údajů Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD). Důvodem odebrání bývá ohrožení dítěte, týrání, zneužívání a zanedbávání i podezření na ně. V některých zemích zákon zakazuje fyzické tresty dětí.
 • 17:45 Slovenské ministerstvo financí ponechalo odhad letošního růstu ekonomiky země na 3,3 procenta a nezměnilo výhled ani na další tři roky. V nejnovější prognóze úřad ve srovnání s předchozím odhadem z června očekává rychlejší růst zaměstnanosti i mezd. 
 • 17:30 Báňský úřad zatím nerozhodne o těžbě štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku, proti které protestují okolní obce kvůli hrozícímu znečištění pitné vody. Přerušil do konce října řízení o stanovení dobývacího prostoru na výhradním ložisku štěrkopísku, řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. Podle něj úřad čeká na přezkumné řízení ministerstva životního prostředí. Ministerstvo dříve vydalo k těžbě kladné stanovisko. Nové posouzení požadoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se postavil proti těžbě.
 • 17:04 Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělilo za dva roky malým obcím na opravy místních komunikací zhruba 500 milionů korun. Celkem úřad na opravy komunikací, mostů nebo veřejných parkovišť přispěl 770 žadatelům, na všechny se ale nedostalo. Celkem obce poslaly na ministerstvo požadavky na opravy za zhruba 1,3 miliardy korun. Na čtvrtečním setkání s novináři to řekla ministryně Karla Šlechtová (ANO).
 • 16:40 Televize Nova v předvečer říjnových sněmovních voleb uspořádá debatu lídrů nejsilnějších stran podle preferencí Andreje Babiše (ANO) a Lubomíra Zaorálka (ČSSD), oznámila její mluvčí Alžběta Cimová. Pořad se bude překrývat s debatou lídrů deseti politických stran, kterou plánuje Česká televize (ČT). Zaorálek sdělil, že považuje za nestandardní nasazení debat ČT a Novy na stejný čas. Protože Babiš dá přednost pořadu Novy, půjde do něj také. Chce totiž oponovat Babišovu názoru ohledně usnadnění přílivu levné pracovní síly ze zahraničí do České republiky, uvedl.
 • 16:25 Syrští povstalci podporovaní USA v provincii Dajr az-Zaur zřejmě ostřelovali syrské vládní jednotky. Pokud se budou podobné incidenty opakovat, Rusko podnikne patřičné kroky, varovala Moskva Washington. Varování je podle agentury AFP obsaženo ve čtvrtečním prohlášení ruské armády, která v syrské občanské válce podporuje syrské vládní síly. Povstalci obvinění odmítají a označují ho za nereálné.
 • 15:59 Rada vysokých škol (RVŠ) není spokojená s postupem vlády při jednání o zvýšení rozpočtu vysokých škol. Připojila se proto k protestu, který už dříve na první říjnový týden ohlásila Česká konference rektorů. Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda RVŠ Jakub Fišer. Vysoké školy žádají zvýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun, kabinet zatím nerozhodl o tom, kolik peněz by pro ně měl uvolnit. V pátek bude se zástupci vysokých škol a školských odborů jednat o přípravě rozpočtu na příští rok ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD).
 • 15:25 V metropoli Katalánska v opět protestovaly tisíce lidí proti snaze Madridu zastavit referendum o odtržení regionu od Španělska. Největší dav se na popud separatistických organizací Katalánské národní shromáždění (ANC) a Òmnium Cultural sešel před katalánským nejvyšším soudem v Barceloně, informoval deník El País. Španělské vládní strany dnes Katalánsku nabídli "dialog v mezích zákona", pakliže upustí od snahy referendum uspořádat.
 • 14:50 Platforma evropské paměti a svědomí ve čtvrtek podala k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně trestní oznámení na poslední žijící členy vedení Komunistické strany Československa (KSČ) Milouše Jakeše, Lubomíra Štrougala a Petera Colotku a další osoby údajně odpovědné za zabíjení na hranicích komunistického státu. Podle výkonné ředitelky platformy Neely Winkelmannové jsou jejich činy jakožto zločiny proti lidskosti nepromlčitelné. 
 • 14:15 Slovensko "v dlouhodobém horizontu" počítá se splněním svého závazku v rámci Severoatlantické aliance vynakládat na obranu dvě procenta výkonu ekonomiky. Počítá s tím návrh nové obranné strategie, kterou vypracovalo slovenské ministerstvo obrany. Podle šéfa resortu obrany Petera Gajdoše by dvouprocentní hranice mělo být dosaženo v roce 2024, tedy po skončení mandátu současné vlády.
 • 14:00 Na Slovensku po zmírnění podmínek na vyhlášení osobního bankrotu stoupl na nový rekord počet lidí, kteří se tímto způsobem snaží zbavit svých dluhů, informovala poradenská společnost Bisnode. Za prvních osm měsíců letošního roku vyhlásilo bankrot 2390 osob. Oproti loňsku to představuje nárůst na téměř trojnásobek, za celý minulý rok vstoupilo na Slovensku do bankrotu 841 lidí.
 • 13:41 Bohumír Ďuričko, který byl odsouzen k 12,5 roku vězení za vraždu syna provozovatele pražské Matějské pouti, Václava Kočky mladšího, prozatím zůstává ve vězení. Okresní soud v Karviné, který rozhoduje o jeho žádosti o podmínečné propuštění, ještě nerozhodl. Soudkyně chce osobně vyslechnout soudní znalce - psychology. Stejný požadavek uplatil státní zástupce i advokátka odsouzeného muže. Hlavní líčení bude pokračovat 30. října.
 • 13:17 Jihočeský kraj uvolní pro českobudějovickou nemocnici 600 milionů korun. Částku rozloženou do čtyř let rozdělí do dvou základních částí. Sumou 400 milionů korun ocenila budovy a pozemky v objektu takzvaného dolního areálu, z něhož se nemocnice odstěhuje. O zbývajících 200 milionů korun navýší základní kapitál. Jihočeský kraj je jediným akcionářem českobudějovické nemocnice. Se záměrem na uvolnění peněz pro toto zdravotní zařízení souhlasili na čtvrtečním zasedání jihočeští zastupitelé.
 • 12:55 Více než 100 migrantů se pohřešuje u břehů Libye poté, co se zde jejich plavidlo nedávno potopilo. Mluvčí námořnictva dnes řekl, že ze ztroskotané lodi již bylo zachráněno několik osob, které úřady informovaly o rozsahu neštěstí. Na otevřeném moři údajně byly před středečním zásahem záchranářů tři dny.