Bleskovky

 • 10:21 Ve Staré Huti nedaleko Dobříše na Příbramsku dnes před 5:00 ráno havaroval vrtulník záchranářů. Nikdo se nezranil. Stroj je značně poškozen. Nehoda se stala při přistání na místním fotbalovém hřišti, vrtulník letěl k vážně zraněnému pacientovi, na palubě byla v době nehody pouze posádka.
 • 09:30 Novým úřadujícím personálním šéfem Bílého domu se stane nynější ředitel vládního rozpočtového úřadu Mick Mulvaney. 
 • 08:54 Tím, že tvrdohlavě odmítají projevit byť minimální solidaritu v migrační otázce, otevírají státy visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) debatu o tom, zda by měly setrvat v schengenském prostoru. Rekl to belgický premiér Charles Michel.
 • 14. 12. 20:02 Nejvyšší představitelé zemí EU na čtvrtečním a dnešním summitu v Bruselu ujistili, že sporná pojistka pro zachování hladkého celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem je jen dočasná a nejspíš ani nebude použita. Samotnou brexitovou dohodu znovu otvírat odmítají. 
 • 14. 12. 19:31 Lidovci dají na kampaň pro volby do Evropského parlamentu 5,5 milionu korun. Dnes o tom rozhodla celostátní konference strany. O konečné podobě kandidátky, kterou postaví do květnových voleb, rozhodne strana až v lednu. 
 • 14. 12. 19:12 Slovenské ministerstvo obrany chce s českým výrobcem radarů Eldis jednat o nákupu tří souprav radiolokátorů v hodnotě 23,4 milionu eur (604 milionů korun) pro vojenská letiště v zemi pod Tatrami. Tento postup ještě musí schválit vláda, vyplývá z materiálu, který zveřejnilo ministerstvo. Od pardubické firmy Eldis před dvěma lety koupilo letištní radary české ministerstvo obrany.
 • 14. 12. 18:51 Promítáním pohádek, mší, rybou a bramborovým salátem i společným posezením se slovenskými kolegy budou trávit Vánoce čeští vojáci v Afghánistánu. Vánoční dárky jim již v předstihu přivezl tento týden náčelník generálního štábu Aleš Opata. 
 • 14. 12. 18:39 Budoucí rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost eurozóny bude mít za cíl pomoci konvergenci zemí se společnou měnou a bude domluven v kontextu budoucího víceletého rozpočtu Evropské unie. V Bruselu to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová.
 • 14. 12. 18:20 Kauza údajných úplatků při nákupu vozidel pro dopravní podnik lotyšské metropole Rigy, kvůli nimž bylo ve čtvrtek zadrženo osm osob včetně oblastního šéfa českého podniku Škoda Transportation Vladislava Kozáka, vyvolala krizi ve vedení rižské radnice a další zatýkání. Vyplývá to z informací dnešních lotyšských médií.
 • 14. 12. 17:31 Představitelé Evropské unie a členských zemí dnes po summitu EU v Bruselu dávali najevo, že jsou dál připraveni pomoci britské premiérce Therese Mayové s ratifikací smlouvy o brexitu. Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk však zároveň velmi chladně reagoval na prohlášení Mayové, že v příštích dnech začnou jednání o dalších zárukách z evropské strany ohledně takzvané irské pojistky, která se týká budoucího režimu na hranicích mezi Irskem a britským Severním Irskem.
 • 14. 12. 17:15 Olomouc bude příští rok hospodařit s příjmy 2,58 miliardy korun, ve srovnání se schváleným letošním rozpočtem vzrostou o 129 milionů korun. Výdaje města se v roce 2019 naopak meziročně sníží o 31 milionů korun na 2,543 miliardy korun. Rozpočet s přebytkem 38 milionů korun dnes schválilo olomoucké zastupitelstvo.
 • 14. 12. 16:30 Britská premiérka Theresa Mayová je přesvědčena, že je i nadále možné získat od Evropské unie další dodatečné záruky, které umožní ratifikaci smlouvy o brexitu v britské Dolní sněmovně. 
 • 14. 12. 15:49 Země Evropské unie se dnes na summitu v Bruselu shodly, že v boji s migrací budou dál klást důraz zejména na ochranu vnějších hranic a na spolupráci s tranzitními státy. U několika témat však dál trvají rozpory, konkrétně zatím lídři unijních zemí nenašli společnou řeč ohledně reformy azylového systému nebo posílení reformované agentury Frontex, tedy navyšování počtu příslušníků evropské pohraniční a pobřežní stráže.
 • 14. 12. 15:10 Třiatřicet vojáků dnes převzalo ocenění na pražském Vítkově za účast v zahraničních operacích. Vojáci působili na území Afghánistánu a Bosny a Hercegoviny. 
 • 14. 12. 14:22 Řecký premiér Alexis Tsipras svým kolegům ze zemí Evropské unie navrhl, aby se unie do května příštího roku dohodla na dočasném "mechanismu solidarity" pro řešení vysokých počtů žadatelů o azyl. Jeho návrh dnes vyvolal ostrou diskusi šéfů států a vlád EU na jejich vrcholné schůzce v Brusel.
 • 14. 12. 13:55 Kosovský parlament dnes velkou většinou schválil transformaci Kosovských bezpečnostních sil na pravidelnou armádu. Informují o tom tiskové agentury. Srbsko už dříve varovalo, že tento krok ohrozí mír v regionu. Zákonodárci z řad etnických Srbů dnešní hlasování bojkotovali.
 • 14. 12. 13:33 Slovenské ministerstvo obrany chce s českým výrobcem radarů Eldis jednat o nákupu tří souprav radiolokátorů v hodnotě 23,4 milionu eur (604 milionů korun) pro vojenská letiště v zemi pod Tatrami. Tento postup ještě musí schválit vláda, vyplývá z materiálu, který zveřejnilo ministerstvo. Od pardubické firmy Eldis před dvěma lety koupilo letištní radary české ministerstvo obrany.
 • 14. 12. 12:58 Pět osob bylo dnes dopoledne stále hospitalizováno kvůli úterní střelbě na vánočních trzích ve Štrasburku, přičemž jedna z nich je v kritickém stavu. Informoval o tom pařížský prokurátor Rémi Heitz, který vede vyšetřování útoku považovaného za teroristický čin. Policie stále zkoumá, zda pachatel jednal sám, nebo měl komplice. Ve vazbě je nyní sedm osob blízkých údajnému pachateli Chérifu Chekattovi, který ve čtvrtek přišel o život.
 • 14. 12. 12:25 Kreml dnes odmítl americkou podmínku, že prezidenti Vladimir Putin a Donald Trump se mohou sejít až poté, co Rusko vrátí Ukrajině lodě a námořníky zadržené v Kerčském průlivu. Americký postoj podle Kremlu neovlivní osud ukrajinských námořníků. Současně ujistil, že Moskva má nadále o schůzku s USA na nejvyšší úrovni zájem.
 • 14. 12. 11:48 Zproštění obžaloby dvou pracovnic Českých drah, které se rok zodpovídaly před soudy kvůli tragickému pádu dívenky z vlaku na Olomoucku, je definitivní. Státní zástupce se po prostudování rozsudku nakonec rozhodl, že dovolání k Nejvyššímu soudu nepodá. Vlakvedoucí Jarmilu Soukupovou a průvodčí Janu Stejskalovou původně okresní soud označil za viníky tragédie, neboť podle něj nedohlédly na řádné uzavření dveří, ze kterých dítě za jízdy vypadlo. Krajský soud je však nakonec obžaloby zprostil s tím, za tragédii odpovědnost nenesou.