Bleskovky

 • 09:06 Při výbuchu rozbitého plynovodu ve středním Mexiku uhořelo v pátek místního času podle odhadů nejméně 20 lidí a více než 50 dalších je zraněno. Popálili se, když se snažili naplnit si unikajícím benzínem kanystry.
 • 18. 1. 20:48 Ani čtyři hodiny jednání dnes zástupcům členských zemí Evropské unie nestačily k tomu, aby dokázali najít takovou podobu směrnice o ochraně autorských práv na internetu, která by byla přijatelná pro dostatečnou většinu. Plyne to z diplomatických informací ČTK. Nynější rumunské předsednictví tak už muselo odvolat na pondělí naplánované vyjednávání o konečné podobě legislativy se zástupci Evropské komise a Evropského parlamentu.
 • 18. 1. 20:05 Čína Spojeným státům nabídla, že během šesti let výrazně zvýší dovoz z USA, aby do roku 2024 snížila přebytek vzájemné obchodní výměny na nulu. S odvoláním na informované zdroje o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Znamená to, že pokud bude prezident Donald Trump znovuzvolen, obchodní nerovnováha mezi oběma zeměmi zmizí do konce jeho druhého funkčního období. Obchodní spory mezi USA a Čínou začaly loni přerůstat v obchodní válku a stále nejsou vyřešeny.
 • 18. 1. 19:35 Ministerstvo zahraničí Spojených států označilo za přínosnou dnešní schůzku amerického šéfa diplomacie Mika Pompea se severokorejským vyjednávačem Kim Jong-čcholem. Informovala o tom agentura Reuters. Emisar KLDR poté zamířil do Bílého domu, kam ho k jednání pozval prezident Donald Trump.
 • 18. 1. 18:45 Britská premiérka Theresa Mayová v souvislosti s chystaným odchodem Británie z Evropské unie dnes odpoledne hovořila telefonicky s předsedy Evropské komise (EK) i Evropské rady Jeanem-Claudem Junckerem a Donaldem Tuskem. Telefonát potvrdil na twitteru Tusk a po dotazu ČTK také Junckerova mluvčí. "Šlo o oboustrannou výměnu informací. Dohodli se, že budou i nadále v kontaktu," uvedla mluvčí komise Mina Andreevová.
 • 18. 1. 18:10 Čtyřsedačková lanovka v Červené Vodě na Orlickoústecku je poté, co na ni ve čtvrtek spadl strom, opravená a schopná provozu. ČTK to řekl Petr Toman ze skicentra Buková hora. Lanovku provozovatel pravděpodobně spustí v sobotu. "Lanová dráha je ve stavu absolutní provozuschopnosti," řekl Toman.
 • 18. 1. 17:30 Český investor Daniel Křetínský dokončuje podmínky financování případné akvizice německé maloobchodní společnosti Metro, v níž už má podíl a drží také opční kontrakty. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to v pátek uvedla agentura Reuters.
 • 18. 1. 16:40 Manželka bývalého šéfa mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-weje, kterého loni v září v Číně zadrželi kvůli podezření z korupce, požádala ve Francii o azyl. Informovala o tom v pátek agentura AFP. Grace Mengová je přesvědčena, že se jí před časem pokusili dva Číňané unést. Usilovali prý o to, aby s nimi v soukromém letadle odletěla do České republiky.
 • 18. 1. 16:14 Dělníci v Bohuslavicích na Opavsku našli v pátek odpoledne při výkopových pracích leteckou pumu z druhé světové války. Vážila 100 kilogramů. Policie kvůli tomu evakuovala 18 lidí z dvou desítek rodinných domů v okruhu 100 metrů kolem nálezu. Pumu pak zajistil a a odvezl policejní pyrotechnik. Evakuovaní se mohli vrátit domů před 16:00.
 • 18. 1. 16:10 Český investor Daniel Křetínský dokončuje podmínky financování případné akvizice německé maloobchodní společnosti Metro, v níž už má podíl a drží také opční kontrakty. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to dnes uvedla agentura Reuters.
 • 18. 1. 15:34 Na Václavském náměstí v Praze se polil hořlavinou a zapálil muž, ročník 1964. Lidé ho uhasili. Prý měl popálené ruce a obličej.
 • 18. 1. 15:30 Ministerstvo kultury v prvním pololetí letošního roku navrhne vládě prohlásit pražskou Bertramku za národní kulturní památku. Klasicistní vila z 18. století spojená s pobytem skladatele Wolfganga Amadea Mozarta patří Mozartově obci, ale už dva roky je zavřená. Změna památkového statusu by měla pomoci k jejímu oživení a zatraktivnění.
 • 18. 1. 15:15 Český premiér Andrej Babiš nemá potřebu komentovat informace slovenského Denníku N, že stáhl žalobu  na bývalého příslušníka československé Státní bezpečnosti (StB) Jána Sarkocyho. Prý se o tom dozvěděl z médií. Sarkocy v minulosti veřejně tvrdil, že Babiš donášel komunistické tajné službě a bral za to peníze.
 • 18. 1. 15:00 Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější ekonomiky v regionu střední a východní Evropy, za světovou elitou zaostává. Slabší konkurenceschopnost zatím výrazněji ekonomický růst neovlivnila. Vyplývá to z analýzy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).
 • 18. 1. 14:40 Předseda KSČM Vojtěch Filip jednal během cesty do Číny se zástupci firmy Huawei, před jejímiž technologiemi varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Filip plánuje schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, kde ho chce o výsledcích jednání informovat. Filip řekl, že spor o využívání technologií Huawei a ZTE v Česku má za umělou kauzu vyvolanou konkurenčním bojem vedeným ze Spojených států, ve kterém se čeští úředníci nedokážou vyznat.
 • 18. 1. 14:32 Premiér Andrej Babiš (ANO) nesleduje postup auditorské mise EU ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF). Misi vyslala Evropská komise kvůli podezření na střet zájmů u Babiše kvůli čerpání evropských dotací holdingem Agrofert, který premiér v minulosti vlastnil a předloni ho vložil do svěřenských fondů. Babiš dnes novinářům při pracovní cestě do Indie řekl, že věří, že audit dopadne dobře. Celou záležitost považuje za nesmyslnou aféru.
 • 18. 1. 14:12 U Krajského soudu v Praze v pátek skončil výslech bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy. Rath vypovídal tři dny, mluvil zhruba 14 hodin. Hlavní líčení bude pokračovat v úterý výpověďmi zástupců stíhaných firem. Rath i další obžalovaní braní úplatků a podplácení v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek ve Středočeském kraji popírají.
 • 18. 1. 13:54 Ruský prezident Vladimir Putin minulý měsíc souhlasil s návrhem německé kancléřky Angely Merkelové na vyslání německých expertů k monitorování Kerčského průlivu. Při setkání s německým ministrem zahraničí Haikem Maasem to v pátek v Moskvě řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Poznamenal, že ale žádný expert zatím nedorazil.
 • 18. 1. 13:16 Lůžka pro pacienty přivážené sanitkami chybějí v Praze například na neurologii, nedostává se také míst na protialkoholní záchytné stanici nebo lůžek pro chronicky nemocné s méně závažnými obtížemi. Nestává se ale, aby nebylo místo pro kriticky nemocné. Po jednání se zástupci pražských nemocnic a pražské a středočeské záchranné služby to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
 • 18. 1. 12:57 Vládní zmocněnec pro sport a poslanec ANO Milan Hnilička uvedl, že jeho spolupráce s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) je korektní. Na některé záležitosti mají jiný názor, což je ovšem podle Hniličkova vyjádření běžné. Zmocněnec to v pátek napsal  v souvislosti informacemi Lidových novin, podle nichž by Plaga mohl být odvolán pro názorové střety s Hniličkou o financování sportu.