Bleskovky

 • 14. 12. 10:11 Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok o devět procent. Novelu zákona dnes podepsal prezident Miloš Zeman, informoval jeho mluvčí. Senát se sněmovní novelou zabýval ve středu a na sněmovní verzi nic nezměnil. Základní měsíční plat například poslance a senátora by se měl od ledna zvýšit o 6500 korun na 82 400 korun.
 • 14. 12. 09:27 Rusko je ochotné jednat se Spojenými státy o vzájemných inspekcích, aby zachránilo smlouvu o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF). Uvedlo to dnes ruské ministerstvo zahraničí. Moskva ale kategoricky vylučuje, že by se inspekce týkaly jen Ruska, řekl podle agentury Ria Novosti Vladimir Jermakov z ruského ministerstva zahraničí.
 • 14. 12. 08:36 Prodej nových aut v Evropské unii se v listopadu snížil o osm procent na 1,1 milionu a pokles zaznamenal již třetí měsíc za sebou. Od počátku roku je však prodej mírně vyšší. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).
 • 13. 12. 20:55 Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce na začátku příštího roku otevřít širokou debatu o změnách v takzvaných rámcových vzdělávacích programech, které vymezují obsah učiva. Podle Plagy by se měly tyto programy zúžit a více upřesnit. Na dnešním setkání s novináři na ministerstvu školství řekl, že není spokojený s tím, jak se naplňují. Považuje za alarmující, že to podle České školní inspekce zvládá jen malé množství škol.
 • 13. 12. 20:25 Ruska Marija Butinová zadržená ve Washingtonu pro podezření ze spiknutí proti USA se přiznala, že se snažila proniknout do americké Národní asociace držitelů zbraní (NRA) s cílem získat informace o vlivných Američanech a přes ruského prostředníka je předat do Moskvy. Oznámila to dnes soudu na základě dohody s vyšetřovateli, která jí dává šanci na nižší, nanejvýš údajně půlroční trest vězení.
 • 13. 12. 19:40 Most bude hospodařit se schodkem 115 milionů Kč. Deficit pokryje z úspor a přijatého úvěru, schválili zastupitelé. Na investice má radnice 317 milionů korun, největší z nich je oprava mostu k nemocnici. Rozpočet dnes po debatě schválili zastupitelé. Pro návrh menšinové vlády hnutí ProMOST hlasovalo 29 zastupitelů, proti bylo šest a sedm se zdrželo.
 • 13. 12. 19:02 Liberec bude na začátku příštího roku hospodařit podle rozpočtového provizoria, pravidla pro něj dnes schválilo zastupitelstvo. Rozpočet se bude schvalovat nejspíš v únoru, řekl náměstek pro ekonomiku Zbyněk Karban (ANO). Mezi důvody je třeba ohled na priority nového vedení radnice.
 • 13. 12. 18:28 Americký prezident Donald Trump se s ruským vůdcem Vladimirem Putinem nesejde, dokud Moskva nepropustí zadržené ukrajinské námořníky a jejich plavidla. Novinářům to dnes ve Washingtonu řekl bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton. 
 • 13. 12. 18:02 Ministr školství Robert Plaga (ANO) nehodlá měnit svůj odmítavý postoj k případnému zavedení jednotné hranice bodů k přijetí na maturitní obory středních škol. Podle něj by toto opatření nevyřešilo žádný z problémů, které ve školství jsou. Zatím není možné najít souvislost mezi výsledky u přijímacích zkoušek a u maturit, jak na to poukazují kraje, řekl dnes novinářům na ministerstvu školství. Byl by spíš pro to, aby se kladl větší důraz na ověřování studijních předpokladů u žáků základních škol.
 • 13. 12. 17:25 Ministerstvo školství pravděpodobně navrhne zúžení státní maturity jen na didaktické testy. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) to podporují odborníci i poslanci, se kterými o možných změnách v maturitách debatuje. Ministerstvo by tak ustoupilo od ústní části a slohových prací u státních maturit. Návrh úprav by ministr chtěl předložit na jaře. 
 • 13. 12. 17:02 V pražských Horních Počernicích ve čtvrtek odpoledne zachvátil požár sklad s čisticími prostředky a tlakovými lahvemi. Z haly v průmyslovém areálu v ulici Jiřího ze Vtelna vynesli hasiči 17 tlakových lahví. Původně hasiči uváděli, že v hale možná hoří pyrotechnika, což se ale nepotvrdilo. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu ze čtyř možných. Hasiči objekt evakuovali, nikdo nebyl zraněn. Do okolí neuniklo větší množství škodlivých látek. 
 • 13. 12. 15:58 Státní zemědělský intervenční fond potvrdil, že od 2. srpna neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt z evropského Programu rozvoje venkova (PRV). Ostatním zemědělcům se dotace standardně vyplácejí, sdělila ve čtvrtek mluvčí SZIF Vladimíra Nováková a potvrdil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Fond se nyní připravuje na auditní misi Evropské unie, která bude kontrolovat projekty z PRV od roku 2012 a dále výdaje od loňského roku. 
 • 13. 12. 15:40 Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zvažuje kvůli situaci na D1 zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích včetně předjíždění. Plánuje kvůli tomu legislativní změny, operativně by zákaz mohly zatím vynucovat dopravní značky. Ministr to dnes řekl novinářům po mimořádném jednání o situaci na páteřní dálnici, na které už druhý den kolabuje kvůli počasí a opravám doprava. Podobný návrh už dnes představili komunisté.
 • 13. 12. 15:17 V pražských Horních Počernicích hoří sklad s pyrotechnikou. Uvnitř haly jsou i tlakové lahve, hasiči proto objekt evakuovali a vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu ze čtyř možných. Hasiči to uvedli na svém twitteru.
 • 13. 12. 15:10 Ministr školství Robert Plaga (ANO) nesouhlasí s tím, aby děti ve školách dostávaly plošně bezplatné obědy. S návrhem přišli sociální demokraté a jejich záměr podporuje premiér Andrej Babiš (ANO). Podle Plagy jde o dobrý úmysl podpořit děti z chudých rodin, ale mělo by se k němu najít jiné řešení. Plaga to dnes řekl novinářům na setkání na ministerstvu školství.
 • 13. 12. 14:47 Prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy Martin Kovář, který 15 let vedl Ústav světových dějin na filozofické fakultě, rezignoval. Deníku N to ve čtvrtek potvrdil děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Pullmann. Kovář podle serveru čelí podezření z plagiátorství.
 • 13. 12. 14:15 Zastavení dotací EU se netýká celé České republiky, ale jen firem skupiny Agrofert v rámci zemědělské a kohezní politiky. ČTK to potvrdily dobře informované zdroje z Evropské komise. Nejasnosti okolo dotací vyvolalo středeční vystoupení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, který v Evropském parlamentu dal najevo, že Evropská komise nebude Česku do vyjasnění situace okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše vyplácet žádné dotace.
 • 13. 12. 14:05 Znepřátelené strany v Jemenu se dohodly na příměří v klíčovém jemenském přístavu Hudajdá, informoval dnes generální tajemník OSN António Guterres. Dohody bylo dosaženo na závěr rozhovorů mezi zástupci jemenských povstalců a vlády, které se konaly od minulého týdne ve Švédsku.
 • 13. 12. 13:54 Severoatlantická aliance ještě tento měsíc poskytne Ukrajině techniku pro šifrované spojení, oznámil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg po čtvrteční schůzce s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem v Bruselu. Podle agentury TASS jde o odpověď NATO na incident v Kerčském průlivu. 
 • 13. 12. 13:30 Z vybraných veřejných institucí lidé nejvíce věří armádě a policii. Důvěru jim vyslovilo shodně 67 procent Čechů. Naopak pouze čtvrtina dotázaných věří církvím. Nedůvěra převažuje rovněž u neziskových organizací, tisku, televize a internetu. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.