Bleskovky

 • 08:36 V Česku v loňském roce stoupla spotřeba i výroba elektřiny. Vyplývá to z aktuálních dat Energetického regulačního úřadu. Tuzemská spotřeba elektřiny podle nich vzrostla meziročně o 0,2 procenta na 73,9 terawatthodiny. Jde o nejvyšší hodnotu od roku 1981, od kdy jsou údaje k dispozici. Výroba elektřiny v ČR stoupla proti roku 2017 o 1,1 procenta na 88 TWh.
 • 08:00 Při mohutném požáru v bangladéšské metropoli Dháce zemřelo nejméně 70 lidí, po dalších možných obětech se stále pátrá. Na pět desítek osob je v nemocnici, některé ve vážném stavu. 
 • 07:41 Úřad prezidenta Spojených států potvrdil nadcházející návštěvu předsedy české vlády Andreje Babiše ve Washingtonu. "Prezident Donald Trump a první dáma Melania Trumpová uvítají premiéra Andreje Babiše a paní Moniku Babišovou z České republiky při jejich první oficiální návštěvě Bílého domu 7. března," uvedl Bílý dům v prohlášení.
 • 20. 2. 20:30 Britská premiérka Theresa Mayová se dnes v podvečer sešla v Bruselu k jednáním o odchodu své země z EU s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Ten ještě předtím ovšem zopakoval své stanovisko, že průlom v rozhovorech o brexitu si od dnešní návštěvy šéfky vlády neslibuje.
 • 20. 2. 20:05 Primátor Ostravy Tomáš Macura po neúspěšné kandidatuře na místopředsedu hnutí ANO necítí, že by jeho pozice v ANO či funkce primátora byly nějak ohroženy. Vnitrostranický kritik krátce před nedělním celostátním sněmem poukazoval na to, že by se hnutí mělo ideově ukotvit a očistit svou členskou základnu od prospěchářů. ČTK dnes řekl, že nemá žádný důvod něco na svých názorech či úmyslech měnit.
 • 20. 2. 19:28 Všechno závadné polské maso s bakteriemi salmonely, které převzal olomoucký velkoobchod Bikos, zůstalo v jeho skladu. Bude zlikvidováno v kafilérii. ČTK to řekl ředitel krajské pobočky Státní veterinární správy v Olomouci Aleš Zatloukal. O zjištění, že asi 700 kilogramů polského hovězího masa obsahovalo bakterie salmonely, informoval dnes ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Česko proto od čtvrtka zavádí kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska.
 • 20. 2. 18:45 Koruna dnes mírně posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru zpevnila o čtyři haléře na 25,66 Kč/EUR, k dolaru si od úterního podvečera polepšila o osm haléřů na 22,61 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza znovu mírně rostla, index PX posílil o 0,23 procenta na 1068,07 bodu. Dařilo se především akciím bank. Ve ztrátě skončily čtyři tituly.
 • 20. 2. 18:10 Británie je schopna zvládat bezpečnostní rizika spojená s používáním zařízení čínské společnosti Huawei v domácích komunikačních sítích. Uvedl to ve středu šéf britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti Ciaran Martin. Británie podle něj zatím nezaznamenala žádné důkazy nekalých aktivit tohoto podniku.
 • 20. 2. 17:49 Premiér Andrej Babiš ve středu na závěr své návštěvy Izraele navštívil v Jeruzalémě památník Jad vašem, kde uctil památku obětí holokaustu. Odpoledne se v Tel Avivu setkal s podnikateli a navštívil Peresovo inovační centrum. 
 • 20. 2. 17:38 Ministerstva zdravotnictví a práce se zatím neshodla na tom, jaká by měla být pravidla péče na zdravotně-sociálním pomezí a jejího financování. Nový zákon o dlouhodobé péči připravovat nebudou. Chtějí spíš navrhnout změny v nynějších normách o zdravotních a sociálních službách a o veřejném zdravotním pojištění. Vyplývá to z vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) a náměstkyně ministryně práce Jany Hanzlíkové (ANO).
 • 20. 2. 17:03 Pražský magistrát projevil zájem o budovy Transgasu na pražské Vinohradské třídě, chtěl by do nich umístit až 500 magistrátních úředníků, kteří nyní pracují v pronajímaných objektech. Nabídku města však majitel souboru, společnost HB Reavis, odmítl. Praha chce dále jednat a zvažuje zapojení spoluinvestorů. Majitel začal s přípravnými pracemi pro demolici budovy minulý týden, bourání kritizuje kromě vedení Prahy i část odborné veřejnosti.
 • 20. 2. 16:15 Městský soud v Praze musí znovu otevřít spor kvůli majetkovému přiznání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře za rok 2013. Nejvyšší správní soud vyhověl kasační stížnosti organizace Právo ve veřejném zájmu, avšak z jiných důvodů, než jaké spolek ve stížnosti uváděl. Z rozhodnutí plyne, že Mynář kvůli mezeře v zákoně nemohl splnit svou povinnost a řádně podat majetkové přiznání. Zákon nestanovoval, komu má přiznání odevzdat a kdo ho bude evidovat.
 • 20. 2. 15:47 Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes vnější hranici unie za posledních pět let. Z předloňských téměř 205 tisíc klesl o 27 procent na 150 114. Šéf Frontexu Fabrice Leggeri při dnešním zveřejnění zprávy řekl, že EU se teď neocitá v migrační krizi, její vnější hranice jsou ale stále pod tlakem.
 • 20. 2. 15:35 Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska před jeho uvedením na trh. Důvodem je zjištění veterinářů, že asi 700 kilogramů polského hovězího masa, které bylo skladováno ve středních Čechách u společnosti Frost Logistics, obsahovalo bakterie salmonely. Nyní se zkoumá, zda se prodalo koncovým zákazníkům. Na mimořádném briefingu to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). 
 • 20. 2. 15:06 Uzavírku Hradčanského náměstí, kde se v březnu 2016 mělo konat shromáždění u příležitosti návštěvy čínského prezidenta, bude znovu řešit Městský soud v Praze. Poté, co Ústavní soud v lednu vyhověl stížnosti čtyř lidí, kteří se chtěli protestu zúčastnit, ale na náměstí se přes policejní kordon nedostali, se spis vrátil k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten dnes posunul kauzu ještě o úroveň níž a částečně zrušil verdikt městského soudu. 
 • 20. 2. 14:08 Stavební a restaurátorská obnova poutního areálu svatého Prokopa v Sázavském klášteře, národní kulturní památky a stavby s tisíciletou tradicí, začne příští týden. Opraveno bude několik budov, třeba torzo gotické stavby a barokní kostel a zároveň se rozšíří využívaná plocha. Z Integrovaného regionálního operačního programu dostal projekt 101 milionů korun.
 • 20. 2. 13:25 V Česku výrazně přibývá vysokoškoláků, a to hlavně mezi ženami. Ženy také častěji než muži ovládají víc než dva cizí jazyky. Stále ale vydělávají citelně méně než muži. Jejich mediánový výdělek byl v roce 2017 nižší o víc než 4500 korun. Největší rozdíly v odměňování jsou právě mezi muži a ženami s vysokou školou, ale také mezi vyučenými. Vyplývá to ze srovnání údajů z let 2010 a 2017, které ve středu na tiskové konferenci představil Český statistický úřad.
 • 20. 2. 12:44 K doživotnímu trestu vězení byl ve středu odsouzen někdejší náčelník generálního štábu čínské armády Fang Feng-chuej. Soud ho shledal vinným z korupce, informovala agentura Reuters.
 • 20. 2. 12:15 Senát s největší pravděpodobností zamítne zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Plénu to dnes doporučil garanční ústavně-právní výbor hlasy všech přítomných členů z koalice i opozice. Stejný postoj zaujal už dřív hospodářský výbor. Horní komora projedná předlohu poslanců KSČM příští středu.
 • 20. 2. 11:45 Ruský prezident Vladimir Putin v poselství o stavu země slíbil Rusům změny k lepšímu v jejich životě, a to v nejbližší době, již letos. Na rozvoj země podle jeho slov stát vynaloží obří částky. Ohlásil i nová opatření na podporu rodin, včetně daňových úlev podle zásady "více dětí znamená méně daní", anebo splacení části hypoték ze státního rozpočtu.