Zpět na články

Bombu na fotbalisty nastražil německý Rus. Chtěl vydělat na akciích

Žádný náboženský fanatik, ani političtí extrémisté nestojí za bombovým útokem na autobus s fotbalisty Dortmundu. Motivem útoku byla podle německé policie spekulace s propadem akcií fotbalového klubu na burze. Kvůli tomu byl zadržen osmadvacetiletý muž s německým a ruským občanstvím, kterého prokuratura označuje jako Sergeje W.

Policie v souvislosti s útokem zadržela osmadvacetiletého německého Rusa Policie v souvislosti s útokem zadržela osmadvacetiletého německého Rusa, zdroj: Profimedia.cz

Policie muže dopadla v okolí Tübingenu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Agentura DPA s odvoláním na své zdroje informovala, že bezpečnostní jednotky provedly razie v celkem čtyřech objektech v Bádensku-Württembersku.

Mannheimský energetický koncern MVV dnes potvrdil, že zadržený od poloviny loňského roku pracoval jako elektrikář v jednom jeho dceřiném energetickém závodě v Tübingenu.

Ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Ralf Jäger, kde se útok odehrál, označil dnešní zatčení podezřelého za dobrou zprávu pro fotbal. Za zákrok policii na twitteru poděkoval.

Klub odsoudil šílený motiv

Mluvčí státního zastupitelství Frauke Köhlerová na odpolední tiskové konferenci uvedla, že vyšetřovatelé nemají indicie nasvědčující tomu, že by se na bombovém útoku podílel někdo další. Prokuratura ale tuto možnost vede nadále v patrnosti.

Podezřelý má být ještě dnes odpoledne předveden před Spolkový soudní dvůr, který může formálně vydat zatykač. Muž je podezřelý z pokusu o vraždu, vyvolání exploze výbušniny a z nebezpečného ublížení na těle.

Zemský ministr Jäger je o vině zadrženého přesvědčen. Podle něj existuje celá řada indicií ukazujících na vinu podezřelého. Ministr hovořil o "podlém motivu" činu, který byl proveden s vysokou mírou zločinnosti a profesionality.

Německý ministr vnitra označil za "obzvlášť proradný" způsob, jakým si údajný pachatel "zahrával se strachem obyvatelstva", když se s pomocí písemných přiznání k činu vydával za teroristu.

Vedení dortmundského klubu dnes poděkovalo vyšetřovatelům za zadržení pravděpodobného pachatele. Ředitel klubu Hans-Joachim Watzke označil v rozhovoru s deníkem Bild údajný motiv pachatele za "šílený". Pro klub a zvláště pro mužstvo je podle něj nanejvýš důležité, aby byly bezezbytku vyšetřeny všechny okolnosti činu.

Úřady vedly zadrženého již dlouho v patrnosti, napsal deník Rheinische Post s tím, že to nebyl extremista, neboť jednal z chamtivosti. Prokuratura poznamenala, že do pátrání se zapojilo několik stovek policistů.

Pachatel chtěl vydělat na prodejních opcích

Zadržený podle prokuratury 11. dubna, tedy v den útoku, získal opce na prodej 15 tisíc akcií fotbalového klubu. Transakci za 78 tisíc eur (2,1 milionu Kč) financoval úvěrem a uskutečnil ji přes internet z hotelu, odkud autobus s hráči odjel. Zadržený v hotelu pobýval od 9. dubna a ze svého podkrovního pokoje měl výhled na budoucí dějiště atentátu. Akcie klubu po útoku klesly z 5,738 na 5,421 eura, uvedl server Deutsche Welle. Pokud cena akcií klesne, držitel prodejních opcí má zisk. Jeho konkrétní výše se odvíjí od více faktorů.

Zatím není jasné, na kolik peněz si mohl podezřelý přijít. Muž si obstaral tři různé deriváty akcií Borussie Dortmund, většinu v den útoku, upřesnila dnes mluvčí prokuratury.

Autobus s fotbalisty Dortmundu minulý týden cestou na domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.

Nálože byly naplněny kovovými hroty, které podle prokuratury výbuch rozmetal až do vzdálenosti 250 metrů. Výbušniny byly rozmístěny na dvanáctimetrovém úseku a byly ukryty v živém plotě. Každá z náloží byla odpálena samostatně pomocí elektroniky.

Původ a povaha výbušné látky jsou nadále předmětem vyšetřování. To je "trochu složitější a trochu nákladnější" vzhledem k tomu, že při explozích byla spotřebována veškerá výbušná látka, vysvětlila Köhlerová. Kriminalisté tak podle ní musí zkoumat například i půdní vzorky.


diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články