Zpět na články

Britský parlament schválil odklad brexitu

Britský parlament ve čtvrtek schválil návrh vlády na odklad brexitu. Odklad je však podmíněn tím, že bude schválena dohoda s Evropskou unií.

Proti návrhu hlasovalo 334 poslanců, pro jich bylo 85. Proti návrhu hlasovalo 334 poslanců, pro jich bylo 85., zdroj: Profimedia.cz

Britská vláda se chystá o odklad termínu brexitu z 29. března na 30. června požádat případě, že parlament do 20. března schválí dohodu o brexitu, kterou loni s dojednala premiérka Theresa Mayová. Tuto dohodu ovšem Dolní sněmovna už dvakrát odmítla. Pro vládní návrh se vyslovilo 412 poslanců, proti jich bylo 202.

Hlasování o návrhu předcházelo hlasování o třech dodatcích, z nichž ani jeden schválen nebyl. Poslanci postupně odmítli dodatky požadující odložit brexit kvůli uspořádání nového referenda, předat odpovědnost za dění kolem brexitu Dolní sněmovně a odložit brexit na neurčito do doby, než bude nalezena shoda na dalším postupu.

Británie se ocitla v patové situaci, protože parlament se zatím nedokázal shodnout na žádném řešení. Poslanci tento týden v úterý odmítli dojednanou dohodu o podmínkách odchodu z evropského bloku. Hned ve středu ale odhlasovali návrh, který vládu vyzývá, aby za všech okolností vyloučila možnost, že Británie unii opustí bez dohody, a tedy bez jasného vymezení dalších vzájemných vztahů.

Premiérka tak dohodu o brexitu předloží parlamentu k hlasování potřetí, a to začátkem příštího týdne. Není ale jasné, co se stane, když poslanci dohodu opět odmítnou. Vláda varovala, že v takovém případě může být odklad brexitu mnohem delší, což by mimo jiné znamenalo, že se Británie bude muset zúčastnit voleb do Evropského parlamentu plánovaných na květen.

O případný odklad termínu brexitu stanoveného článkem 50 Lisabonské smlouvy musí Británie požádat ostatní členské státy unie. Jejich zástupci se sejdou na summitu v Bruselu koncem příštího týdne.

Zda by unie takový odklad schválila není jisté, předseda Evropské rady Donald Tusk však ve čtvrtek oznámil, že by prezidenty a premiéry sedmadvacítky vyzval, aby odklad brexitu umožnili.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články