Zpět na články

Britští ministři končí kvůli měkkému brexitu. Mayová nemá autoritu, varuje opozice

Nesouhlas s kompromisním řešením odluky Velké Británie od Evropské unie, které navrhuje premiérka Theresa Mayová, stojí za koncem Davida Davise ve funkci ministra pro brexit. K Davisovi, který patří mezi zastánce takzvaného tvrdého odchodu, se posléze během pondělí přidal i ministr zahraničí Boris Johnson. Opozice mluví o chaosu, zatímco část konzervativců vidí možnost tlačit na premiérku, aby v brexitu přitvrdila.

Ministr pro brexit David Davis si takříkajíc balí kufry a odchází z britské vlády Ministr pro brexit David Davis si takříkajíc balí kufry a odchází z britské vlády, zdroj: Profimedia

Evropská komise dění v Londýně příliš nekomentovala, ale její předseda Jean-Claude Juncker s ironií poznamenal, že série rezignací odráží jednotu, která v pátek panovala na jednání britského kabinetu.

Johnson podává podle úřadu premiérky demisi kvůli neshodám kolem plánu odchodu země z EU, který představila minulý týden Mayová. Johnson, který je důsledným zastáncem odchodu Británie ze společenství, tak dnes následoval po několika hodinách Davise a jeho prvního náměstka Stevea Bakera. Všichni jsou zastánci takzvaného tvrdého odchodu z EU, tedy bez výrazných kompromisů s Bruselem.

"Dnes odpoledne přijala premiérka rezignaci Borisa Johnsona jako ministra zahraničí. Jeho náhradník bude brzy oznámen. Předsedkyně vlády Borisovi děkuje za jeho práci," uvedl úřad Mayové v prohlášení.

Muž s českými kořeny

Davisův nástupce už oznámen byl. Raab je potomek židovského uprchlíka z předválečného Československa. Podle listu The Guardian je nadšeným zastáncem brexitu, respektuje ho ale i konzervativní křídlo upřednostňující setrvání v EU. Deník také poznamenal, že Davis Raaba velmi respektoval a v době svého působení ve stínovém kabinetu z něj učinil šéfa své kanceláře.

Evropská komise (EK) zdůraznila, že její vyjednávací tým je britské straně nadále k dispozici a bude se snažit v rozhovorech dosáhnout dohody. Předseda Evropské rady Donald Tusk ještě krátce před Johnsonovou rezignací poznamenal, že zmatek způsobený brexitem je největší v historii vztahů mezi EU a Británií a zdaleka se neblíží řešení, ať už s Davisovou účastí, či bez ní.

Davis varoval, že Mayová se ve svém plánu rozhodla vzdát příliš rychle řady věcí, což unii přiměje ještě více zvýšit na Londýn tlak. Davis po rezignaci uvedl, že nechce zpochybňovat pozici Mayové a ani vyzývat další ministry k rezignaci, svůj odchod však chápe jako jakési varování, aby premiérka postupovala důrazněji.

Mayová dnes práci obou odcházejících ministrů ocenila, ale připustila, že spolu měli rozpory ohledně brexitu. Vyjednávací pozice vlády je podle ní v souladu s výsledkem referenda i volebním programem konzervativců, v němž strana slibovala odchod z jednotného trhu i celní unie. Podle ní také není pravda, že by parlament nezískal po brexitu zpět kontrolu nad britskými zákony.

Zastavte brexit, volá opozice

V parlamentu premiérka odpoledne varovala Evropskou unii, že pokud nezmění svůj dosavadní přístup ve vyjednávání o britském odchodu ze společenství, žádné dohody mezi Londýnem a Bruselem se nedosáhne. Před poslanci zároveň obhajovala nejnovější vyjednávací plán své vlády. Uznala ale, že neexistence dohody by měla pro Británii a EU vážné důsledky.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že Mayová ztratila autoritu a že není schopná brexit uskutečnit. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová situaci v britské vládě popsala jako chaos. Liberální demokrat Tom Brake, který je mluvčím strany pro brexit, si myslí, že Londýn by měl nyní brexit zastavit. Šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Gerard Batten, jehož uskupení vedlo před referendem v roce 2016 důraznou kampaň za vystoupení z EU, vyzval otevřeným dopisem Mayovou, aby dala svou funkci k dispozici.

Naopak křídlo premiérčiných konzervativců, které zastává názor pro naprosté odstřižení od všech unijních struktur, považuje Davisovu rezignaci za statečné rozhodnutí. Zastánci tvrdého brexitu nyní doufají, že s jejich požadavky bude muset Mayová počítat.

Shodou okolností dnes agentura ORB International vydala průzkum, podle kterého je s premiérčiným řízením brexitového vyjednávání spokojeno 29 procent Britů, což je nejméně od listopadu 2016, kdy se se sondáží začalo.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články