Zpět na články

Buřič krotne - a vytáčí své věrné

Začal zostra, nyní však Matteo Salvini lehce otupil hrany. Někdejší pravicový buřič, který to dotáhl na místopředsedu italské vlády a ministra vnitra, míří k politickému středu. A některé své voliče tím pěkně štve. 

Co teď? Co teď?, zdroj: Profimedia.cz

Salvini v posledních několika dnech vytyčil nové směřování své čím dál populárnější strany Liga: opustil svou předchozí pozici proti euru a slíbil reformovat EU "zevnitř". Tento posun měnící italskou politickou scénu dokonal prohlášením, že Itálie by měla vytvořit politickou "osu" s Německem, které přitom jeho Liga obviňovala, že si přivlastnilo eurozónu ve svůj prospěch, a tím odsoudilo Itálii k hospodářskému úpadku.

"Francouzsko-německá osa ukazuje své limity, udělám všechno pro to, abych obnovil osu Řím-Berlín," řekl Salvini tento týden novinářům. Následně uznal, že poslední taková "osa" mezi oběma zeměmi fungující za druhé světové války, neskončila dobře.

Salvini má podle analytiků a znalců poměrů v Lize dvojí strategii: Zalíbit se umírněnějším a nerozhodnutým voličům a vytvořit si přední pozici na evropské scéně po volbách do Evropského parlamentu v květnu příštího roku.

Poté, co se Salvini v roce 2013 stal předsedou Ligy (tehdy ještě Ligy Severu), vytáhl ji z tehdejších čtyř procent do pozice nejsilnější italské politické strany. Antiimigračním programem a vymezováním se proti euru přilákal voliče, kterým vadila vysoká nezaměstnanost, stagnující mzdy a nekontrolovaná migrace z Afriky. Současně Ligu přetvořil z regionální strany na politické uskupení s celostátní působností.

V březnových volbách získala Liga 17 procent a vytvořila vládu s protisystémovým Hnutím pěti hvězd. Nyní je Liga s více než 30 procenty v průzkumech nejsilnější politickou silou v Itálii.

Extrém, který už není třeba 

"Když měl tři procenta, potřeboval Salvini extremistickou rétoriku, aby na sebe upozornil a získal podporu, ale nyní ve vládě už tak radikální být nemusí, a proto se posouvá ke středu," uvedl profesor politologie Giovanni Orsina.

Obzvláště nápadná je jeho otočka ohledně eura. Před březnovými volbami říkal, že Itálii připraví na odchod z eurozóny a že v Evropě najde spojence, kteří odejdou spolu s ní. V nedělním televizním projevu však prohlásil: "Nechceme nic opouštět, pravidla EU můžeme změnit zevnitř." O den později dodal, že Liga skončila diskusi o opuštění eura již "před několika lety".

Claudio Borghi, ekonomický expert Ligy a jeden z předních italských euroskeptiků, není otočkou Salviniho "zklamán ani překvapen". Podle něj je "zbytečné mluvit o odchodu z eurozóny, protože to není možné". Borghi soudí, že Salvini má šanci stát se lídrem Evropy, pokud se mu podaří sjednotit pravicové antisystémové strany a vystrnadí socialisty z pozice druhé nejsilnější strany v Evropském parlamentu.

Někteří skalní příznivci Ligy jsou Salviniho nejnovější politikou nadšeni o poznání méně. Jeho změna přístupu k euru je dezorientovala a svou frustraci nezřídka ventilují na sociálních sítích, kde ho označují za zrádce. Podle politologa Orsiny se však Salvini této nespokojenosti nemusí příliš obávat, neboť "napravo od Ligy není nic", kam by tito zhrzení voliči mohli odejít. Naopak, méně extrémní rétorikou může vytěžit "obrovský politický prostor" a nalákat umírněnější a nerozhodnuté voliče.

Přátelštějším tónem k EU si Salvini také může udobřit podnikatelskou obec, která Ligu viní z toho, že dělá málo pro italské firmy.

Podle politického analytika Lorenza Pregliasca cílí Salvini svými posledními kroky především na voliče pravostředové strany Vzhůru, Itálie! expremiéra Silvia Berlusconiho. "Salvini chce dokončit převzetí pravého středu a nejlepší cestou k tomu je více se zalíbit středovým voličům," uvedl Pregliasco. Pokud tato strategie zafunguje, může podle něj Liga počítat v eurovolbách se ziskem až 40 procent.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články