Zpět na články

Celou Evropu sevřel sníh a mráz

Vlna třeskutých mrazů v Evropě si vybírá každý den nové oběti. V Polsku za posledních čtyřiadvacet hodin zemřelo na podchlazení dalších osm lidí, na Ukrajině stoupla smutná bilance od pátku ze 101 na 122.

zdroj: Profimedia.cz

V Bosně kvůli návalům sněhu nemohla přijet sanitka k nemocnému, který zemřel. Přívaly sněhu způsobily chaos v dopravě v oblasti Říma. Třeskutý mráz komplikoval i provoz jinak spolehlivých švýcarských železnic.

V Polsku od počátku mrazivé vlny, která začala před deseti dny, již zemřelo 45 lidí. Nejnižší teploty až minus 27 stupňů byly naměřeny v noci na severovýchodě země. Většina obětí jsou bezdomovci, kteří jsou často pod vlivem alkoholu. Azylová střediska zmírnila předpisy pro přijímání lidí a berou pod střechu často i podnapilé, což je jinak nepřípustné.

Počet obětí stoupl i na Ukrajině, která patří mezi nejrozlehlejší země Evropy. "Během období velmi silných mrazů zemřelo 122 lidí, dvanáct z nich v nemocnicích. Dalších 78 bylo nalezeno mrtvých na ulici a 32 u nich doma," uvedlo ministerstvo pro mimořádné situace. Předchozí bilance oznámená v pátek dosahovala 101 mrtvých.

2036 případů omrzlin nebo podchlazení

Od konce ledna vyhledalo na Ukrajině lékařskou pomoc 2036 lidí s omrzlinami nebo podchlazením. Vláda kvůli mrazům zřídila po zemi přes tři tisíce přístřešků, kde se mohou mrznoucí bezprizorní lidé ohřát a dostat horký nápoj. Jejich pomoc vyhledalo od konce ledna více než 64.600 lidí, z toho 11.700 v posledních 24 hodinách.

Sněhem je dnes paralyzována Bosna, kde bez přestání sněží už dva dny. Vrstva sněhu dosahuje v Sarajevu jednoho metru a v okolních horách až dvou metrů. Doprava v bosenském hlavním městě byla ráno ochromena. Do ulic vychází jen málo lidí. Kvůli záplavám sněhu se nedostala sanitka k nemocné osobě na jihu Bosny a pacientka zemřela.

K mrazu se přidal sníh

Pod přívaly sněhu trpí i Srbsko. Po dvou dnech nepřetržitého sněžení byl vyhlášen v 27 obcích Srbska výjimečný stav. Vláda připravuje stav nouze pro celou zemi. Všechny základní a střední školy v zemi jsou zavřeny a zůstanou i příští týden.

Bělehrad se utápí v dopravním chaosu. Na silnicích leží vrstva sněhu až do deseti centimetrů, pod níž je led. Vláda požádala občany o pomoc. Dnes ráno se stovky lidí přihlásily k uklízení sněhu. Velmi obtížné je dostat se do zimních turistických středisek, protože cestu komplikuje kromě sněhu a silných mrazů také vítr.

Nejintenzivnější přívaly sněhu za poslední roky blokovaly dopravu v oblasti italské metropole. "Řím je kvůli sněhovým srážkám neprůjezdný," uvádí list Il Messaggero. Obyvatelé města i turisté stavějí sněhuláky na římských náměstích.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články