Zpět na články

Česko přispěje na boj proti ebole třemi miliony korun

Česká republika dá tři miliony korun organizaci Lékaři bez hranic, jejíž zdravotníci bojují v Africe s epidemií eboly. Příslušné rozhodnutí ve čtvrtek podle premiéra Bohuslava Sobotky podepsal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Ilustrační snímek Ilustrační snímek, zdroj: Profimedia.cz

Sobotka ve čtvrtek o situaci v afrických zemích zasažených ebolou a o české pomoci jednal s ředitelem Lékařů bez hranic v ČR Pavlem Gruberem. Setkání se zúčastnili Zaorálek, ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a ministři zdravotnictví a vnitra Svatopluk Němeček a Milan Chovanec (oba ČSSD). 

Kromě tří milionů korun chce Česko podle premiéra lékařům bojujícím se zhoubnou chorobou poslat zejména ochranné pomůcky. Ministři vnitra a zdravotnictví dostali za úkol zmapovat, co má stát k dispozici, a konzultovali to s Lékaři bez hranic. "Předpokládám, že na přespříští jednání vlády by ministři Chovanec a Němeček měli předložit konkrétní návrh poskytnutí materiální humanitární pomoci," řekl novinářům Sobotka. 

Podle Chovance půjde o jednorázové ochranné pomůcky, jako jsou ochranné obleky pro lékaře, rukavice, polní lůžka či stany. "Ještě dnes odešleme možný rozsah této pomoci směrem k organizaci Lékaři bez hranic, jak nám to uložil premiér, a budeme čekat na odpověď, co požadují a potřebují," uvedl ministr vnitra. 

Kromě této pomoci je česká vláda podle Sobotky připravena dodávku do Afriky i dopravit, což by zajišťovalo ministerstvo obrany. "Pomoc je ve skladech Hasičského záchranného sboru a v hmotných rezervách a okamžitě po usnesení vlády je možné ji uvolnit. Pak je na obraně, aby ji dopravila," dodal Chovanec.  

Gruber po setkání uvedl, že cítí, že česká vláda chce jeho organizaci skutečně pomoci. Situace v zasažených afrických zemích, jako jsou Guinea, Sierra Leone a Libérie, je podle něj mimořádně vážná.

"Do dnešní doby Lékaři bez hranic ošetřili dvě třetiny pacientů a to je špatně. Tak by to nemělo být. My jsme nezisková organizace a nemůžeme suplovat roli OSN a Světové zdravotnické organizace," zdůraznil šéf české odbočky mezinárodní organizace, která se na počátku září obrátila na světové vlády se žádostí o pomoc. 

Tagy: pomoc ČR ebola

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články