Zpět na články

Čeští lékaři provedli unikátní operaci. Transplantovali pět orgánů najednou

Šedesátiletý pacient se stal prvním v Evropě, kterému bylo transplantováno pět orgánů najednou. Unikátní zákrok provedli lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Navíc transplantaci tenkého střeva provedli lékaři v Česku poprvé. 

Ilustrační snímek Ilustrační snímek, zdroj: ThinkStock

Muži, který trpěl kvůli autoimunitnímu onemocnění vážnou cirhózou jater a zbývalo mu jen pár měsíců života, zůstaly v břišní dutině jen ledviny a část tlustého střeva. Získal nový žaludek, slinivku, slezinu, játra a tenké střevo. 

Aby mohli lékaři provést náročnou operaci, čekalo se na vhodného dárce – všechny orgány totiž musely pocházet od jednoho člověka. "Takový odběr nebyl dosud v Česku proveden. Všechny orgány bylo potřeba odebrat v excelentní kvalitě, promýt konzervačním roztokem a připravit k vlastní transplantaci," uvedl zástupce přednosty kliniky transplantační chirurgie Libor Janoušek. 

Na operaci deset hodin pracovaly dva lékařské týmy. Stav pacienta je stabilizovaný, ale vyhráno podle lékařů zatím nemá.

Velkým krokem pro české lékaře byla ale hlavně transplantace tenkého střeva, která patří mezi nejnáročnější. Zároveň u ní hrozí silná reakce organismu komplikující její přijetí.

Tagy: ikem transplantace

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články