Zpět na články

Cháveze čeká dlouhá a náročná rekonvalescence

Pooperační rekonvalescence venezuelského prezidenta Huga Cháveze bude komplikovaná. V televizním projevu k národu to dnes řekl venezuelský viceprezident Nicolás Maduro. Chávez byl na Kubě kvůli rakovině v úterý operován již počtvrté. "Byla to složitá, obtížná a choulostivá operace," řekl Maduro. Podle něj bude "pooperační proces také složitý a náročný". 

Nemocný Hugo Chávez Nemocný Hugo Chávez, zdroj: Reuters

Maduro hovořil vážným hlasem, který se mu místy lámal. Vyzval Venezuelany k jednotě a klidu "v náročných, složitých a obtížných dnech", které podle něj zemi čekají. 

Bezprostředně po Chávezově operaci Maduro v úterý řekl, že lékařský zákrok trval přes šest hodin a skončil úspěšně. Při jeho dnešním vystoupení v televizi byli spolu s viceprezidentem předseda parlamentu Disosdado Cabello a ministr ropného průmyslu Rafael Ramírez, kteří Cháveze provázeli na operaci na Kubu a vrátili se do Venezuely dnes. 

Rakovina v pánevní oblasti

Osmapadesátiletý Chávez podstoupil na Kubě od loňského června několik chemoterapií a ozařování kvůli blíže neupřesněné rakovině v pánevní oblasti. Minulý týden absolvoval na Kubě další testy, při kterých lékaři znovu zjistili rakovinné buňky. 

Socialista Chávez, který je hlavou státu skoro 14 let, na začátku října obhájil ve volbách funkci a stal se prezidentem na dalších šest let. V neděli před odletem na Kubu poprvé připustil, že by mohl odejít z politiky. Za svého nástupce vybral právě současného viceprezidenta.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články