Zpět na články

Čína se zastala Ruska proti americkým sankcím. Zrušte je, žádá

Rusko má na mezinárodní scéně silného stoupence. Čína žádá po Američanech, aby okamžitě zrušili nové protiruské sankce, protože mají přímý dopad na nákup armádní výzbroje pro čínskou armádu. Rusko zase varovalo Bílý dům, že si zahrává s ohněm.

Ruská a čínská armáda se společně účastnily i vojenskcýh manévrů Východ 2018 Ruská a čínská armáda se společně účastnily i vojenskcýh manévrů Východ 2018, zdroj: Profimedia

"Spojené státy nikdy nebudou moci diktovat Rusku podmínky prostřednictvím sankcí," zdůraznil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Varoval také Washington, aby si "nezahrával s ohněm, protože to může být nebezpečné".

"Sledujeme, jak Spojené státy pokračují ve vyhlašování sankcí vůči naší zemi. Zdá se, že se to stalo jakousi národní zábavou, protože čtvrteční sankce jsou už šedesátým protiruským opatřením od roku 2011," konstatoval Rjabkov. "Každé nové kolo sankcí přitom ukazuje, že předchozí snahy našich nepřátel vyvíjet na Rusko tlak nepřinesly žádné výsledky," dodal.

Čínská agentura nakoupila v Rusku deset stíhacích letounů Suchoj a moderní systémy protivzdušné obrany S-400 a podle amerického ministerstva zahraničí tím porušila sankční zákon USA z roku 2017. Sankce byly uvaleny jak na čínskou agenturu, která s ruskou státní firmou Rosoboronexport obchod uzavřela, tak na jejího ředitele Li Šang-fua.

Seznam kvůli Krymu

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek rovněž oznámilo, že na svůj sankční seznam nově zařadilo 33 ruských představitelů a organizací z oblasti armády a zpravodajských služeb. Seznam nyní zahrnuje celkem 72 ruských občanů, organizací a firem.

Sankce byly uvaleny na základě sankčního zákona CAATSA, který trestá Rusko za anexi Krymu z roku 2014, za účast Moskvy v syrské válce a za vměšování do prezidentských voleb v USA.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články