Zpět na články

Čínská armáda popravila tři Tibeťany

Čínská armáda ve středu popravila tři Tibeťany, dva muže a jednu ženu, kvůli jejich zapojení do loňských nepokojů. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na organizaci tibetských exulantů.

zdroj: Archiv

Trojice byla zatčena po násilných manifestacích z loňského března, které si vyžádaly dvě desítky mrtvých. Popraveni byli v tibetské metropoli Lhase, sdělila ve svém komuniké organizace bývalých tibetských politických vězňů Gu Ču Sum, která má sídlo v severoindické Dharamsále.


Protičínské protesty v Tibetu byly nejkrvavější od roku 1989. Zasáhly Lhasu i další města na tibetské náhorní plošině v době, kdy Peking připravoval olympijské hry a nehodlal připustit žádné komplikace. Přesto se zejména v Evropě ozvaly hlasy k bojkotu her na podporu tibetského lidu.


"Ve Lhase roste napětí v souvislosti s nedávným novým zatčením Tibeťanů čínskou policií," zdůrazňuje organizace v dokumentu.
Čínská vládní média letos na jaře napsala, že po svém zatčení byli k smrti odsouzeni dva Tibeťané. Peking prohlašuje, že za smrt 21 lidí při loňských nepokojích jsou zodpovědní tibetští demonstranti. Čínské bezpečnostní síly prý zabily jen jediného "vzbouřence". Podle exilové tibetské vlády bylo zabito přes 200 Tibeťanů.


Z podněcování nepokojů Čína obviňuje duchovního tibetského vůdce dalajlamu. Ten žije v Dharamsále od svého útěku po nezdařeném povstání v Tibetu proti čínské nadvládě před půl stoletím. Peking ho také obviňuje, že usiluje o nezávislost Tibetu, což dalajlama popírá s tím, že chce jen skutečnou autonomii pro svůj lid.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články