Zpět na články

ČSSD schválila v referendu menšinovou vládu s ANO

Stranické referendum sociálních demokratů skončilo vítězstvím zastánců koaliční vlády s hnutím ANO, které budou podporovat komunisté. Tato varianta získala 58,33 procenta hlasů, 40,20 procenta hlasujících se vyslovilo proti. Dnes to oznámil předseda ČSSD Jan Hamáček. Referenda se zúčastnily dvě třetiny členů.

Předseda ČSSD Jan Hamáček Předseda ČSSD Jan Hamáček, zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Sociální demokracie by měla podle dohody s ANO obsadit ve vládě pět ministerských křesel. Držet by měla ministerstvo vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Mezi jmény, která Hamáček navrhne premiérovi Andreji Babišovi (ANO) bude i Miroslav Poche, proti jehož jmenování šéfem diplomacie má výhrady prezident Miloš Zeman. Babiš by měl v neděli představit Zemanovi jména všech navrhovaných ministrů.

Hamáček během vyhlášení ocenil, že hlasy odevzdalo 64,74 procenta oprávněných členů ČSSD. Účast se tak podle něj přiblížila té z běžných voleb. "Pokládám to za vysoké číslo, v tomto ukazateli jsme obstáli," uvedl Hamáček. Referendum podle něj může být prospěšné nejen pro ČR, ale i pro ČSSD.

Proti účasti ve vládě se postavily Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký a Jihomoravský kraj. Nejmenší podporu měla koaliční spolupráce na Ústecku, kde bylo proti účasti ve vládě 61,32 procenta hlasů. Nejvyšší podporu naopak vláda s ANO získala na Vysočině (76,53 procenta) a ve Středočeském kraji (76,28).

Ústecko i jižní Morava do vlády nechtěly

Hamáček novinářům řekl, že jeho vedení dostalo za úkol dojednat alternativu a předložilo ji členské základně. "Členové ji přijali," prohlásil. Rozhodnutím v referendu podle něj musí skončit diskuse a spory ve straně. "Teď máme jasno, musíme se soustředit, abychom přispěli k sestavení stabilní vlády a tam prosazovali, co se nám podařilo vyjednat," uvedl. Odmítl, aby stranu opouštěli členové, kteří byli v hlasování v menšině.

Místopředseda Roman Onderka novinářům řekl, že byl k vzniku vlády pesimistický a jeho kraj se pro vstup do vlády nevyslovil. "Na jižní Moravě jsme pesimističtější, členové většinově hlasovali proti. Jsem ale bytostný demokrat a budu respektovat názor většiny a tak se zachovají i poslanci," uvedl. Podobně se vyjádřil i Jaroslav Foldyna z Ústeckého kraje.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články