Zpět na články

Další případ policejního násilí rozbouřil Ameriku

V New Yorku protestovaly tisíce lidí, kteří pokřikovali na policii a zablokovali dopravu na několika místech v centru města. Stalo se tak po rozhodnutí newyorské velké poroty, že neobviní policistu ze smrti podezřelého černocha, který zemřel udušení při zatýkání. Policie tvrdí, že na vině byl špatný zdravotní stav zatýkaného. Jde o několikátý případ podezřelého policejního násilí - navíc vždy vůči černým obyvatelům- za poslední dobu. Nejvíce protestů vyvolala nedávná smrt neozbrojeného mladíka ve Fegrusonu.

Přestaňte nás zabíjet, hlásá jeden z transparentů na protipolicejních demonstracích Přestaňte nás zabíjet, hlásá jeden z transparentů na protipolicejních demonstracích, zdroj: Profimedia.cz

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder krátce po vynesení verdiktu přitom oznámil, že ministerstvo zahájilo vyšetřování případu. Neozbrojenému černochovi Eriku Garnerovi údajně bělošský policista Daniel Pantaleo při zatýkání nasadil údajně nepovolený chvat. 

Garner, který byl podezřelý z nelegálního prodeje cigaret, se policistům při zatýkání 17. července bránil a byl přitlačen k zemi. Třiačtyřicetiletý zadržený, který byl obézní a trpěl astmatem, si stěžoval, že nemůže dýchat. Poté ztratil vědomí a v nemocnici byl prohlášen za mrtvého. Celý incident zaznamenal na kameru náhodný kolemjdoucí. 

V New Yorku bylo před verdiktem porotců nasazeno množství policistů. Po jeho oznámení vyrazily do ulic Manhattanu tisíce lidí. Převážně poklidné demonstrace postupně nabraly na síle a zablokovaly dopravu na několika místech v centru města včetně Times Square nebo oblasti nedaleko Rockefellerova střediska, kde byl večer rozsvícen vánoční strom.

Policie uzavřela ulici v blízkosti Rockefellerova střediska, a zabránila tak účastníkům protestního pochodu přerušit slavnostní rozsvícení stromu. Starosta New Yorku Bill de Blasio plánovanou účast na ceremonii po verdiktu poroty zrušil a dal přednost setkání s volenými zástupci a aktivisty ve Staten Island. 

Násilí je v USA velkým problémem. Podle statistik je letos ve službě zemřelo už 106 policistů. Počet civilistů, zastřelených policisty, se šplhá do několika stovek ročně.

 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články