Zpět na články

Dávat zbraně rebelům se nevyplácí, přiznává CIA

Vyzbrojování rebelů ve vnitrostátních konfliktech nemá příliš kladné výsledky, všimla si následků letité praxe zahraniční politiky USA proslulá tajná služba CIA v interní studii. Ať už se  to týkalo Angoly, Nikaraguy nebo Kuby, nebyla to úspěšná metoda, a současná činnost v Sýrii není nic jiného než pokračování, píše se ve studii. Upozornil na ní deník The New York Times.

USA v minulosti vyzbrojovaly například afghánské mudžahedíny USA v minulosti vyzbrojovaly například afghánské mudžahedíny, zdroj: Profimedia.cz

Studie vychází z pochybností některých příslušníků Obamovy administrativy, nakolik moudré je současné pomáhání rebelům ve frakčních bojích v Sýrii. Odtud pak vedl krůček k analýze historických kroků v podobných zahraničních konfliktech. Sám Barack Obama se ještě v roce 2012 stavěl proti tomu, aby jeho tajná služba vyzbrojovala rebely proti režimu Bašára Asada, ale zanedlouho začaly americké jednotky trénovat povstalce v Jordánsku. 

Za výjimku v sérii neúspěšných zahraničních operacích CIA považuje analýza angažmá v sovětsko-afghánské válce v 80.letech, kterou nakonec Rusko v roce 1989 vzdalo. Ovšem z afghánských mudžahedínů se pak rekrutovala organizaci Al-Kajdá, s níž bojuje USA dodnes.

Jako fiasko prezentuje studie pokus o svržení Fidela Castra na Kubě v šedesátých letech, nebo podporu pučistů v Nikaragui v 80.letech.

Současný vývoj v Sýrii dává navíc za pravdu skeptikům. Vypadá to na dlouholetý konflikt bez jasného vítěze, uzavírá studie.

 

Tagy: Afghánistán Sýrie USA terorismus armáda zbraně islám Irák CIA

Zdroj: The New York Times

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články