Zpět na články

Dělnická strana jde do voleb. Kandidují za ni organizátoři protiromských pochodů

Za nacionalistickou Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS) budou v podzimních krajských volbách v Ústeckém kraji kandidovat i dva muži, kteří vloni organizovali protiromské protesty. Josef Mašín z Rumburku a ústecký Milan Sůra tehdy jakoukoli spojitost s extremismem popírali, nyní se objeví na kandidátce následníka zrušené Dělnické strany. Jména obou zveřejnila severočeská DSSS na svém webu.

zdroj: Mediafax

Holohlavý svalovec Mašín na sebe poprvé upozornil vloni v srpnu - po noční rvačce místních mladíků, při níž padaly rasistické urážky na adresu české majority, svolal na rumburské náměstí demonstraci, na níž jeho projevu naslouchalo zhruba 2000 lidí. Policie tehdy zprvu neměla dost mužů, takže po městě několik hodin chodil slabě hlídaný dav, který se snažil vyprovokovat střet s Romy. Mašín tehdy opakoval, že není extremista. Současně přijímal gratulace od holohlavých mladíků, oblečených v tričkách značek populárních mezi pravicovými radikály.

Mašín se později z demonstrací stáhl, to když mu někdejší krajský radní a podnikatel Mirko Bernas (nez., zvolený za Severočeši.cz) začal prostřednictvím plakátů hrozit, že pokud demonstrací nenechá, ať se v jeho domech už neukazuje. V jednom z Bernasových objektů je posilovna, v níž Mašín působí jako trenér, ve druhém je hospoda, kterou navštěvuje. 
Podle DSSS teď bude usilovat i o přízeň voličů a je na její kandidátce do krajských voleb.

Lídrem kandidátky by měl být krajský šéf nacionalistů Petr Kotáb, druhá bude zastupitelka Krupky Anna Holešinská. Mezi kandidáty je ale i další člověk s podobným smýšlením jako Mašín. Milan Sůra svolával vloni na podzim protiromské demonstrace v Ústí nad Labem a také se tehdy prezentoval jen jako řadový nespokojený občan. Sůra už ale zkušenost s krajskou politikou má - už v roce 2000 kandidoval jako osmnáctiletý za Republikány Miroslava Sládka.

Tagy: rasismus DSSS ústecko

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články