Zpět na články

Díky, můj milovaný lide! Chávez opět vyhrál prezidentské volby

AKTUALIZOVÁNO. Venezuelský prezident Hugo Chávez zvítězil v nedělních volbách, a znovu tak obhájil svůj post. Uvedla to venezuelská volební komise, podle níž Chávez získal přes 54 procent hlasů. Opoziční kandidát Henrique Capriles již uznal porážku a blahopřál Chávezovi ke znovuzvolení. Chávez slíbil, že bude "lepším prezidentem než doposud" a vyzval k "národní jednotě". V USA byl Chávez obviněn ze snahy udržet se u moci za každou cenu. 

Hugo Chávez Hugo Chávez, zdroj: telegraph.co.uk

Po sečtení 94 procent odevzdaných hlasů vedl Chávez se ziskem 54,66 procenta hlasů oproti 44,73 procenta pro Caprilese. Podle agentury Reuters tak venezuelský prezident potvrdil své postavení jedné z předních osobností moderních dějin Latinské Ameriky. 

Podle předsedkyně zahraničního výboru americké Sněmovny reprezentantů Ileany Rosové-Lehtinenové je nešťastné, že se Chávez udržel u moci. "Chávez odmítl přístup (k volbám) mezinárodním pozorovatelům, podnikl změny na poslední chvíli ve volebním systému, kontroluje justici, pronásleduje nezávislé novináře a posílil svou moc manipulací hlasů ve svůj prospěch," prohlásila. 

"Nemělo by se dovolit Chávezovi, aby pokračoval ve vývozu nenávisti a despotismu do zahraničí, jako to dělají jeho diktátorští přátelé v Íránu a na Kubě, přičemž potlačují svobodu tisku a porušují lidská práva," dodala. 

Zlepšení situace v zemi

Levicový politik byl v hlasování, jehož se zúčastnilo rekordních 81 procent z téměř 19 milionů registrovaných voličů, venezuelským prezidentem zvolen již počtvrté. Svým stoupencům nejprve poděkoval na Twitteru. "Díky, můj milovaný lide! Ať žije Venezuela! Ať žije Bolívar!" napsal. 

Chávezovi příznivci slavili v ulicích hlavního města Caracasu v očekávání vítězství osmapadesátiletého politika již před oficiálním oznámením výsledků. Po něm oslavy propukly naplno, vidět byly ohňostroje i velké množství lidí s vlajkami před prezidentským palácem. 

V projevu z balkonu pak Chávez před sroceným davem nadšených stoupenců prohlásil, že nastalo nové období, ve kterému bude jeho vláda efektivněji reagovat na "potřeby lidu". Vzdal hold opozičnímu kandidátovi za jeho rychlé uznání porážky, které zažehnalo nebezpečí konfliktu v rozdělené společnosti. 

Jeden z Chávezových přívrženců Carlos Julio Silva agentuře AP řekl, že přes všechny chyby si venezuelský prezident zaslouží vyhrát za to, že se o ropné bohatství země podělil i s jejími chudými obyvateli formou bezplatné lékařské péče, státní bytové výstavby a další vládní podporou. 

Naopak v táboře Caprilese, který byl Chávezovi za téměř 14 let jeho vlády zatím nejvážnějším soupeřem, zavládl smutek. Capriles se své stoupence snažil povzbudit alespoň slovy. "Zasadili jsme řadu semen po celé Venezuele a já vím, že z těchto semen vyroste řada stromů," nechal se slyšet čtyřicetiletý bývalý regionální guvernér, který také slíbil, že bude dále pracovat na zlepšení situace v zemi. 

Bude vládnou až do smrti?

Hlasování se podle dosavadních zpráv uskutečnilo bez větších problémů. Na řadě míst byla kvůli velkému zájmu voličů prodloužena doba hlasování, aby mohli všichni zájemci odevzdat hlas. I když se nakonec rozhodli pro Cháveze, upozorňuje Reuters na to, že velký počet hlasů pro jeho vyzývatele ukazuje na vzrůstající sílu opozice a nespokojenost značné části veřejnosti s korupcí, zločinností nebo nedostatečnou infrastrukturou. 

V roce 2011 dosahovala podle údajů venezuelské centrální banky inflace 26,7 procenta. Podle organizace Transparency International byla loni Venezuela v žebříčku zkorumpovaných zemí na 172. místě ze 182. 

Na nápravu nejen těchto problémů bude mít nyní Chávez další šestileté funkční období. Díky změně ústavy by ale muž, který v posledních době bojoval s rakovinou, teoreticky mohl Venezuele vládnout až do smrti. 

Podle analytika Luíse Vicenteho Leóna citovaného agenturou AFP bude muset Chávez každopádně posílenou opozici brát od nynějška více v potaz, i když bude dál usilovat o posílení svého politického kurzu a své vítězství označovat za neoddiskutovatelné.

Tagy: Venezuela vítězství

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články