Zpět na články

Do čela BBC míří ředitel Královské opery

Generálním ředitelem britské mediální společnosti BBC bude nynější ředitel Královské opery v londýnské Covent Garden a bývalý šéf zpravodajství BBC Tony Hall. Oznámil to dnes šéf rady BBC Chris Patten. 

Tony Hall Tony Hall, zdroj: Daily Telegraph

Hall nastoupí do funkce v březnu. Jeho předchůdce George Entwistle musel odejít z čela BBC po pouhých 54 dnech kvůli přehmatům ve zpravodajství. Po aféře kolem údajné pedofilie bývalého moderátora BBC Jamese Savillea veřejnoprávní BBC ublížila také reportáž nepravdivě naznačující, že pedofilem byl i konzervativní politik Alistair McAlpine. 

Podle Pattena je Hall "správným člověkem, aby vyvedl BBC z nynější krize". Jeho novinářská zkušenost bude "neocenitelná ve snaze BBC o obnovu reputace", dodal. "Uplynulých osm týdnů bylo pro BBC velmi traumatizujících, ale... dnešek je začátkem nové fáze," dodal. 

Reportéři si výpověď oběti neověřili

BBC nejprve postihla aféra kolem Savillea, na kterou upozornil začátkem října pořad konkurenční televize ITV. Podle něj Savile zneužíval nezletilé desítky let v ateliérech BBC, ale i v nemocnicích a dětských domovech. 

Především ale vyšlo najevo, že prestižní zpravodajský pořad BBC NewsNight měl loni v prosinci před dokončením reportáž o údajné Savileově pedofilii, ale vedení pořadu odvysílání náhle zrušilo. 

Začátkem letošního listopadu opět Newsnight vysílal reportáž o zneužívání dětí v dětských domovech ve Walesu v 70. a 80. letech. Jeden muž, který patřil k obětem, řekl reportérům, že ho zneužil i McAlpine. Newsnight jeho jméno nezveřejnil, ale na internetu se brzy objevily spekulace, že jde právě o McAlpinea. Ukázalo se, že si reportéři pořadu výpověď oběti neověřili. 

Ospravedlnění invaze v Iráku

Poprask kolem McAlpinea již Entwistle ve funkci nepřežil a 10. listopadu rezignoval. Nepomohla mu ani vystoupení v rozhlase a v parlamentním mediálním výboru, kde BBC hájil jen nepřesvědčivým způsobem. 

Pro BBC to znamenalo největší krizi od ledna 2004. Tehdy musel odstoupit generální ředitel Greg Dyke, když se ukázalo, že jeden z reportérů BBC uvedl v jednom rozhlasovém vstupu bez dostatečných důkazů, že vláda Tonyho Blaira upravila zprávu tajných služeb, aby ospravedlnila invazi v Iráku.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články