Zpět na články

Dobeš už není členem VV. Končí i jako poradce na ministerstvu

AKTUALIZOVÁNO. Exministr školství Josef Dobeš již není členem vládních Věcí veřejných. Řekl, že ke konci března nezaplatil pravidelný členský příspěvek. Nyní zvažuje, zda bude nadále poslancem v klubu VV, nezařazeným, či úplně odejde ze sněmovny. Dobeš na ministerstvu školství skončil k 31. březnu. Od začátku dubna tam působil v roli poradce, kterou dnes opustil kvůli negativním ohlasům na jeho setrvání na ministerstvu.

zdroj: Mediafax

Dobeš rezignoval na konci března, od dubna na ministerstvo nastoupil na třetinový úvazek coby poradce svého bývalého náměstka Ladislava Němce. Ten je po Dobešově rezignaci pověřen vedením úřadu.

"Z důvodu negativních mediálních ohlasů jsem se rozhodl odstoupit od pracovní smlouvy poradce prvního náměstka Ladislava Němce. Moje smlouva měla být do výše 0,3 úvazku s hrubým příjmem 312 korun za hodinu. Mým jediným cílem bylo pomoci ve chvíli, kdy politici přešlapují na místě a neřeší nástup nového ministra školství," uvedl.

"Po nečekané mediální smršti a novinářském přístupu, který neváhám označit za hyenismus, jsem se však zařekl, že práh ministerstva školství už nepřekročím," dodal. 
Dobešův návrat na ministerstvo kritizovala třeba ČSSD, podle senátora a stínového ministra školství Marcela Chládka se jednalo o opožděný aprílový žert. Po Dobešově odchodu už v minulosti volala odborná veřejnost i někteří koaliční politici. Vadilo jim například špatné čerpání z evropských fondů, nesouhlasili ani s připravovanou reformou vysokých škol nebo působením kontroverzního úředníka a předsedy konzervativní iniciativy D.O.S.T Ladislava Bátory na ministerstvu školství.

Psali jsme: Opožděný aprílový žert? "Školák" Dobeš je zpátky na ministerstvu

Současný šéf resortu Němec měl dřív na ministerstvu na starosti regionální školství. Dobeš si přizval do týmu svých poradců, aby mu pomáhal s další agendou ministerstva, například vysokými školami či fondy EU. O Dobešově nástupci se stále jedná, padla například jména poslanců VV Dagmar Navrátilové či Milana Šťovíčka, hovoří se i o místopředsedkyni sněmovny a VV Kateřině Klasnové.

Dobeš rezignaci zdůvodnil nesouhlasem se škrty v rozpočtu svého úřadu. Vláda kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky plánuje zmrazit výdaje na vzdělání ve výši 2,5 miliardy korun. Spolustraníkům končící ministr vyčetl, že ho ve vládě nepodpořili v odporu proti škrtům ve školství a dali přednost svým židlím před programem strany. Dobeš se chce proto během měsíce rozmyslet, zda bude pokračovat ve Věcech veřejných a ve sněmovně.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články