Zpět na články

Dohoda bude, detaily se dají překonat, slibuje íránský prezident

V cestě dohody se Západem sice ještě stojí detaily, které se musí dojednat, dají se ale zvládnout, říká íránský prezident Hasan Rúhání. Jeho sobotní prohlášení lze považovat za pozitivní impuls před dalším kolem rozhovorů, které začnou příští týden. 

Íránský prezident tak vzkazuje světu, že jeho země stojí o dohodu Íránský prezident tak vzkazuje světu, že jeho země stojí o dohodu, zdroj: Profimedia.cz

Írán a šest mocností, z toho pět stálých členů Rady bezpečnosti a Německo, se tento týden v Ženevě snažily dojednat dohodu o problematickém jaderném programu. "Během tohoto kola jednání se podařilo dojít ke společným názorům v oblastech, v nichž jsme se dlouho dohodnout nemohli a to může být základ pro konečnou smlouvu," shrnul prezident.

Západu jde o to, aby minimalizoval hrozbu jaderné zbraně v rukou Íránců. Teherán ale vývoj jaderné zbraně dlouhodobě popírá. Západním mocnostem to ale nestačí a po Íránu žádají, aby se vzdal svých jaderných technologií. Na oplátku zruší sankce, které jsou na něj uvaleny.

Západní a íránští diplomaté se k jednacímu stolu vrátí už příští týden. Po minulém kole jednání sice tvrdili, že stanoviska obou stran jsou od sebe vzdálená, ale existuje vůle k dohodě. Írán totiž chce, aby sankce byly zrušeny ihned, což je podle Západu nepřijatelné. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články