Zpět na články

Dvanáct nominací na České lvy získalo Odcházení Václava Havla

Nejvíce nominací na České lvy mají snímky debutujících režisérů Václava Havla Odcházení - dvanáct - a Zdeňka Jiráského Poupata - deset. Odcházení dramatika a bývalého prezidenta Havla, který v prosinci zemřel, zabodovalo ve všech kategoriích.

zdroj: Mediafax

Po osmi nominacích mají snímky Nevinnost Jana Hřebejka a Alois Nebel Tomáše Luňáka. Šest nominací dostal snímek Roberta Sedláčka Rodina je základ státu. Spolu s Odcházením, Nevinností a Poupaty zabodoval v hlavních kategoriích, tedy za nejlepší film, režii a scénář.

Na dnešním večeru v pražském kině Lucerna byla v každé z tuctu kategorií hodnotících 24 celovečerních hraných filmů (z nich 17 debutů) vyhlášena pětice nominovaných. Při finálovém ceremoniálu 3. března ve Velkém sále Lucerny budou zveřejněny výsledky druhého kola hlasování, vítěz vzejde ze tří titulů.

Už dnes byl předán první Český lev, a to za nejlepší zahraniční film. Akademici ho udělili britskému oscarovému historickému dramatu Králova řeč režiséra Toma Hoopera, jehož distributorem je společnost Bontonfilm.

Ze 17 dokumentů se do nominací dostaly Divadlo Svoboda Jakuba Hejny, Nickyho rodina Mateje Mináče, Pod sluncem tma Martina Marečka, Trafačka - Chrám svobody Saši Dlouhého a Romana Vávry a Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka.

Ceny filmových kritiků a teoretiků rozdány

Ceny poroty filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný a dokumentární snímek obdržely projekty Rodina je základ státu, který v březnu vyjde na DVD, a Vše pro dobro světa a Nošovic.

V soutěži o cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2011 zvítězila práce Jakuba Šmída o unuděnosti mládí a pomalém hledání sebe sama nazvaná Neplavci z pražské FAMU. Z předloňské tvorby se o toto ocenění ucházely dvě desítky snímků, loni jich školy vyslaly 166. Nejlepší totiž získal stotisícovou prémii.

Havlův snímek Odcházení byl nominován jako jediný i ve všech čtyřech hereckých kategoriích za výkony v hlavních a vedlejších rolích. Naději na Českého lva tam mají Dagmar Havlová, Vlasta Chramostová, Josef Abrhám i Oldřich Kaiser. Ten zabodoval i se svým výkonem ve snímku Vendeta režiséra Miroslava Ondruše. Dvakrát nominován byl i Karel Roden: za hlavní roli ve filmu Lidice a vedlejší roli ve snímku Tomáše Luňáka Alois Nebel.

Pět nominací získaly Lidice, čtyři Vendeta, tři komedie Alice Nellis Perfect Days - I ženy mají své dny, dvě komorní drama Dům Zuzany Liové a po jedné animované snímky Fimfárum - Do třetice všeho dobrého a Autopohádky.

Nominační večer v přímém přenosu

Ocenění za nejlepší filmový plakát vyhrál Robert V. Novák, který doprovodil snímek Alois Nebel. Cenu filmového portálu kinobox.cz za nejlepší film dostaly Lidice.

Nominační večer, který v přímém přenosu vysílala Česká televize, byl v duchu lásky ve všech podobách. Moderátoři Ester Kočičková a Jakub Žáček na pódiu přivítali například Kryštofa Hádka, Terezu Voříčkovou, Danielu Kolářovou, Marka Taclíka, Kláru Issovou, Markétu Hrubešovou, Bolka Polívku s dcerou Annou a Ondřeje Pavelku. Moderátorkou finálového večera Českých lvů bude Lucie Bílá.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články