Zpět na články

Dvě stě let výzkumu skončilo v plamenech. Požár zničil brazilské Národní muzem

Požár, který vypukl v Národním muzeu v Brazílii, zničil více než 20 milionů exponátů nedozírné hodnoty. Jde o nejstarší vědeckou institucí v zemi. Zatím nebyly hlášeny žádné oběti ani zranění. Brazilský prezident Michel Temer označil požár za národní tragédii. Ředitel 200 let starého muzea ale obvinil brazilskou vládu z dlouholetého zanedbávání, které požárem pouze vyvrcholilo.

V brazilském Národním muzeu shořelo přes 20 milionů exponátů V brazilském Národním muzeu shořelo přes 20 milionů exponátů, zdroj: CNN Twitter

Oheň vypukl v neděli kolem 19:30 místního času (dnes 0:30 SELČ), tedy po skončení návštěvních hodin, a rozšířil se po budově. Zatím nebyla hlášena žádná úmrtí či zranění. Známa není ani příčina požáru a rozsah škod. V muzeu, které bylo založeno v roce 1818, je umístěno několik významných sbírek včetně egyptských artefaktů a nejstarší lidské fosilie nalezené v Brazílii.

Náměstek ředitele muzea Luiz Duarte dnes přiznal, že cítí "hlubokou sklíčenost" a "obrovský hněv". "Všechny historické archivy, které byly uchovávány v prostředním sektoru budovy, byly zcela zničeny. Zmizelo 200 let historie," posteskl si Duarte.

Mluvčí hasičů Roberto Robadey sdělil, že na místě zasahovalo 80 hasičů a některé předměty ze sbírek byly za pomoci zaměstnanců muzea zachráněny. Zásah se ale rozbíhal pomalu, protože dva požární hydranty, které jsou muzeu nejblíže, nefungovaly. Pro vodu z nedalekého jezera musely být poslány kamiony.

Zanedbání brazilské vlády

Podle brazilských médií požár zničil sbírky a archivy velké hodnoty. Mluvčí hasičů agentuře AFP řekl, že oheň se rozšířil velmi rychle, protože v muzeu je spousta hořlavého materiálu.

Letecké záběry televize TV Globo ukazují, jak plameny během několika hodin zpustošily majestátní budovu zabírající plochu 13 tisíc metrů čtverečních v severní části Ria. Přes rychlé vyslání hasičů požár zachvátil stovky muzejních sálů a ničil vše, co mu stálo v cestě.

Brazilský prezident Michel Temer neděli označil za tragický den pro Brazílii. "Dvě stě let práce, výzkumu a poznatků je ztraceno," uvedla hlava státu v tiskovém prohlášení.

Duarte v rozhovoru s televizí Globo uvedl, že brazilské vlády muzeum po celá léta zanedbávaly a že trpí nedostatkem finančních prostředků. "Nedávno jsme uzavřeli dohodu se státní rozvojovou bankou BNDES o značné investici do obnovy budovy. Ironií osudu je, že jsme plánovali nový systém protipožární ochrany," sdělil Duarte.

Banka v červnu na svých internetových stránkách uvedla, že se dohodla na poskytnutí 21,7 milionu reálů (115 milionů Kč) na obnovu historické budovy a na zajištění vyšší bezpečnosti sbírek.

Shořela i vzácná kostra dinosaura

Brazilský ministr kultury Sérgio Sá Leitao později připustil, že "tragédii bylo možné zabránit" a že "problémy se časem hromadily". Ministr připomněl, že v roce 2015 za vlády levicové prezidentky Dilmy Rousseffové bylo muzeum uzavřeno "pro nedostatek prostředků na jeho údržbu".

Brazilské Národní muzeum založil v roce 1818 král Jan VI. Portugalský. Jde o jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí Brazílie a zároveň významnou kulturní a vědeckou instituci pro celou Latinskou Ameriku.

Na svých internetových stránkách muzeum uvádí, že v budově se nacházejí mimo jiné egyptská sbírka, sbírky umění a řecko-římských artefaktů nebo paleontologické sbírky zahrnující kromě nejstarší lidské kostry z Brazílie také kostru dinosaura nalezenou v brazilském státě Minas Gerais.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články