Zpět na články

Epidemii chřipky v ČR zatím podlehlo 15 lidí

Na celém území České republiky pokračuje plošná chřipková epidemie. Počet nemocných se ale za uplynulý týden zvýšil pouze o 2,6 procenta na 1758 na 100 000 obyvatel, vyplývá z informací Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. Nemoci zatím podlehlo 15 lidí. Některé nemocnice kvůli epidemii zcela zakázaly, nebo omezily návštěvy.

zdroj: Profimedia.cz

Hranici pro vyhlášení plošné epidemie Česko překročilo minulý týden. Objevuje se převážně virus chřipky typu A. Nejvíc nemocných přibylo u dospělých od 25 do 69 let. Mezi jednotlivými kraji nejsou velké rozdíly v nemocnosti. V některých krajích se podíl nemocných snížil, hygienici to přičítají zejména jarním prázdninám.

Nejvyšší podíl nemocných má Liberecký kraj, kde připadá na 100.000 obyvatel 2105 lidí s akutním respiračním a chřipkovým onemocněním. Zákaz návštěv tam platí v nemocnicích po celém kraji a také v některých ústavech sociální péče. Na jižní Moravě je na 100.000 obyvatel 2034 nemocných, ve Zlínském kraji to pak je 2012 nemocných. V Jihočeském kraji zemřelo na následky chřipky pět starších lidí. Primárně se ale léčili s jiným základním onemocněním. Karlovarští hygienici hlásí čtyři úmrtí.

Kvůli chřipkovým onemocněním platí zákaz návštěv například v nemocnicích v celém Libereckém kraji, ve všech pěti nemocnicích akutní péče v Pardubickém kraji, ve většině nemocnic Královéhradeckého kraje, v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Chebu, Karlových Varech, Šumperku, Prostějově nebo v Novém Městě na Moravě. Některé další nemocnice návštěvy omezily, týká se to i šesti z osmi pražských nemocnic.

Ode dneška je ze stejného důvodu nově uzavřeno sociální zařízení Diakonie na Písecku. Návštěvy zakázal třeba i Domov pro seniory ve Sloupnici na Orlickoústecku. Omezeny jsou v Domově Simeon v Horní Jelení na Pardubicku, který se stará o lidi se sníženou soběstačností.

Celoplošná epidemie chřipky už propukla ve většině evropských států včetně sousedních.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články