Zpět na články

EU zase rozšířila sankce proti Rusku. Na seznamu je i první náměstek ministra obrany

Evropská unie v pondělí rozšířila sankce proti Rusku tak, jak je schválila před týdnem a následně odložila kvůli mírovým jednáním v Minsku. Na novém sankčním seznamu figurují vysoce postavený první náměstek ruského ministra obrany, ministři samozvaných separatistických východoukrajinských republik, velitelé jejich ozbrojených skupin i poslanci ruského parlamentu. Celkově se sankce nově týkají 19 osob a devíti organizací.

Sankce ze strany EU i po dojednání příměří přitvrzují Sankce ze strany EU i po dojednání příměří přitvrzují, zdroj: Profimedia.cz

Čerstvý sankční krok je reakcí na lednové ostřelování ukrajinského města Mariupol. Rozhodnutí, které padlo minulé pondělí, bylo kvůli jednání "normandské čtyřky" v Minsku na týden odloženo.

Celkově se sankce proti těm, kteří narušují územní celistvost Ukrajiny, už týkají 151 osob a 37 organizací. Jména na seznamu mají na území EU zmražené finanční prostředky a nesmí cestovat do členských zemí EU.

Nejvýše postavenou personou non grata je nově první náměstek ruského ministra obrany Arkadij Bachin, který se podle EU přímo podílí na rozmisťování ruských vojsk na území Ukrajiny. Na seznamu se ze stejného důvodu ocitli i druhý náměstek Anatolij Antonov, zástupce náčelníka ruského generálního štábu a ředitel operačního útvaru ruské armády Andrej Kartapolov. Poslední jmenovaný se podle EU podílí na "přípravě a provádění vojenské kampaně ruských sil na Ukrajině". 

Na sankčním listu jsou také velitelé separatistických vojenských jednotek, včetně pohlavárů známých pod přezdívkami Motorola a Givi. Dále je v textu uveden mluvčí doněckých jednotek Eduard Basurin. Na seznamu nežádoucích organizací se ocitly pluky a prapory separatistů. Do Evropy se v nejbližší době nepodívají také "ministři" samozvaných republik na východě Ukrajiny.

Na seznamu jsou též dva poslanci ruské Dumy a někdejší separatistický vůdce Igor Strelkov z Hnutí Novorusko.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články