Zpět na články

Europoslanci podpořili změny lisabonské smlouvy

Evropský parlament ve středu podpořil změny lisabonské smlouvy, které mají otevřít cestu k vytvoření takzvaného Evropského stabilizačního mechanismu (ESM).

zdroj: Archiv

Ve čtvrtek a pátek o něm budou jednat lídři členských států EU na summitu v Bruselu. Zákonodárci dlouho kritizovali, že členské státy touto změnou smlouvy otevírají cestu k jejím dalším úpravám v budoucnosti.

Po národních vládách tak žádali záruku, že se tak dít nebude a Evropská komise navíc bude na chod ESM, který má fungovat jako mezinárodní finanční instituce v Lucemburku, bedlivě dohlížet a následně informovat i Evropský parlament.

Německý europoslanec: Dosáhli jsme našeho cíle

"V posledních dnech bylo dosaženo našeho cíle," řekl německý europoslanec Elmar Brok, který vedl jednání parlamentu s členskými státy. ESM bude určen primárně především pro eurozónu a měl by disponovat celkem 700 miliardami eur, z nichž 200 miliard eur bude tvořit rezerva kvůli udržení nejvyššího možného ratingu AAA.

Eurozóna tak bude moci státům, které se ocitnou v nouzi, půjčit celkem 500 miliard eur. Vznik nového stabilizačního mechanismu, jenž má zabránit opakování dluhových krizí, schválili již v pondělí ministři financí eurozóny, ale Německo chce na summitu EU požádat ještě o jeho částečné úpravy.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články