Zpět na články

Faltýnek neměl suplovat ministra, míní Babiš. Hamáček řešil únik informací

Údajné ovlivňování mýtného tendru navrhne první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek sám jako mimořádný bod jednání sněmovny. Chce prý vysvětlit svoji roli v kauze, uvedla Česká televize (ČT). Český premiér a šéf ANO Andrej Babiš prohlásil, že Faltýnek neměl "suplovat" ministra dopravy Dana Ťoka. Hamáček se dnes vyjádřil k únikům informací z Faltýnkovy kauzy.

Jaroslav Faltýnek Jaroslav Faltýnek, zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Opoziční ODS o víkendu ohlásila, že chce v úterý na program schůze zařadit jako mimořádný bod současné dění kolem mýtného tendru. Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou zveřejněné informace velmi vážné. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nevidí důvod k tomu, aby se podezřeními kolem Faltýnka zabývala sněmovna. Ministr vnitra mimo jiné poukázal na to, že místopředseda ANO je nyní v pozici svědka.

Policie kvůli ovlivňování zakázek ve čtvrtek zasahovala na několika místech v Česku, mimo jiné na antimonopolním úřadu (ÚOHS), v sídle firmy Kapsch a ve Faltýnkově bytě v Praze. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že policie podezřívá předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. V této souvislosti se mluvilo o Faltýnkovi, který s oběma jednal.

Faltýnek uvedl, že s představiteli firmy i s ÚOHS jednal o mýtném systému z pověření koaliční rady pro dopravu. Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česko nemuselo řešit co dál s mýtem. Jednání vedl v minulém volebním období jako člen dopravní koaliční rady. Schůzky považuje za legitimní, podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) dnes novinářům řekl, že jednání Faltýnka s účastníky soutěže v mýtném tendru bylo krajně nestandardní. Podle něj Faltýnek ani nikdo jiný do dopravní politiky ministerstva nezasahoval.

Současná kauza kolem Kapsche pak podle něj vysvětluje chování firmy loni na jaře, kdy cítil z její strany tlak, aby nepokračoval ve své funkci. Ťok dnes uvedl, že Faltýnka k jakémukoliv jednání s Kapschem nebo ÚOHS o mýtném tendru nevyzval a nebylo to ani úlohou dopravní koaliční rady. Zasahování Faltýnka do mýtného tendru v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu a Lidové noviny zkritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj není vhodné, aby suploval roli ministra dopravy. O jednání Faltýnka s Kapschem nejspíš bude v úterý jednat poslanecký klub ANO.

Schůze dolní komory bude pokračovat od úterních odpoledne. Poslanci budou znovu hlasovat o zdanění státních náhrad, které dostávají církve za majetek nevydaný v restitucích, mohli by také rozhodnout o vydání poslance SPD Miloslava Roznera k trestnímu stíhání.

Informace od policie neunikly, míní Hamáček 

Ministr vnitra Jan Hamáček se po dnešní schůzce s policejním prezidentem Janem Švejdarem nedomnívá, že informace z Faltýnkovy kauzy unikly do médií od policie.

"Mluvil jsem s policejním prezidentem a nemám žádný důvod se domnívat, že došlo k úniku informací od policie. Jeho vysvětlení je pro mě dostačující," uvedl Hamáček. Novinářům později řekl, že Švejdar věc prošetřil. Tisk se podle policejního prezidenta dostal k údajům z příkazů k domovní prohlídce či sdělení obvinění. K těmto dokumentům mají přístup státní zástupci, obvinění, advokáti i další lidé. "Já jsem s tím, myslím, spokojen. Mně šlo o to, aby hned od začátku bylo jasné, že od policie informace neutíkají," dodal ministr.

Podle dozorujícího státního zástupce Radka Mezlíka obdrželo soudní příkazy či usnesení policie v této kauze přes 100 lidí a není v moci policie, aby zabránila poskytnutí informací od všech dotčených. Také on dnes prohlásil, že od žalobců média žádné neveřejné informace nedostala.

Jeho slova potvrdil i ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. "Ujištění dozorujícího státního zástupce je pro mne dostatečnou zárukou, že úniky v kauze týkající se Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a firmy Kapsch nepocházejí od státních zástupců. Ve chvíli, kdy dojde k doručení sdělení obvinění či příkazů k domovním prohlídkám, mají k dokumentům přístup desítky lidí, kromě policistů i například obvinění, jejich obhájci a další lidé," uvedl Kněžínek.

Citace z příkazu k domovní prohlídce u Faltýnka se objevily v sobotu v deníku Právo. Švejdar se v neděli nechtěl k prohlídce vyjadřovat. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články