Zpět na články

Filip zmínil odchod Ťoka, Babiš to popírá

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš odmítl informace, že už se dohodl s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem na odchodu ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) z kabinetu v půlce března i na jménech jeho možných nástupců. Filip má podle předsedy vlády právo na vyjádření názoru. "Ale není to KSČM, která rozhoduje, kdo bude ve vládě a kdo nebude," řekl ve čtvrtek novinářům Babiš před odletem na schůzku premiérů visegrádské čtyřky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Ministr dopravy Dan Ťok Ministr dopravy Dan Ťok, zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Komunisté ve sněmovně tolerují menšinovou vládu hnutí ANO a sociální demokracie. Filip serveru Neovlivní.cz řekl, že s Babišem probíral personální změny kabinetu. Na otázku, zda na schůzce s premiérem, kde řešili i odchod Ťoka, padl termín 15. března, Filip odpověděl: "Ano, o tomto, respektive podobném termínu se premiér zmiňoval".

Babiš dnes řekl, že žádná taková dohoda s Filipem neexistuje, informace označil za nesmysl. Filip podle něj nemá Ťoka dlouhodobě rád a žádá jeho výměnu. Komunisté mají výhrady také k ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi z ČSSD. Premiér současně odmítl úvahy, že se s Filipem už shodl na jménech možných Ťokových nástupců.

Jedním je podle Neovlivní.cz bývalý manažer firmy Skanska a někdejší náměstek generálního ředitele Českých drah Milan Matzneuer, druhým ředitel Drážního úřadu a někdejší šéf Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Kolář. "Nevím, kdo je Milan Matzneuer, pana Koláře znám, ale jsou to nesmysly," poznamenal Babiš. Vládní personální rošáda má zahrnout víc ministrů, napsal server.

"Pan premiér se mnou o té věci nemluvil a mám pocit, že ta jeho vyjádření dneska ukazují, že mně spíš dává důvěru," řekl Ťok. "Já cítím, že koloritem této druhé vlády je snaha pana Filipa, aby si mohl na místě dopravy dosadit nějakého svého člověka a pan premiér mu to nechce umožnit," uvedl k vyjádřením předsedy KSČM.

Filip v úterý jednal o ministrech také s prezidentem Milošem Zemanem. Informoval ho, že není spokojen s prací ministrů dopravy a zahraničí. Zeman podle šéfa komunistů není spokojen jen se šéfem české diplomacie Petříčkem. Komunisté kritizují Ťoka dlouhodobě, naposledy kvůli prosincovému kolapsu na opravovaném úseku dálnice D1 na Vysočině.

V případě Petříčka se KSČM nelíbil jeho postoj k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři a k novému ukrajinskému zákonu, který rozšiřuje řady ukrajinských válečných veteránů o někdejší banderovce.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články