Zpět na články

Francie je pohoršena: intimní detaily z masakru byly zveřejněny na TF1

Hněv rodin obětí dnes ve Francii vyvolalo zveřejnění rozhovorů mezi policií a zabijákem Mohamedem Merahem, který ve jménu islámské teroristické sítě Al-Káida v březnu vraždil na jihu Francie a nakonec byl zastřelen zásahovou jednotkou. Rozhovory zařadila do nedělního vysílání soukromá televizní stanice TF1. Policie a justice začaly zjišťovat, jak se mohlo stát, že se takto porušila důvěrnost vyšetřování.

zdroj: Profimedia.cz

Merah letos 11., 15. a 19. března chladnokrevně zastřelil sedm lidí, tři vojáky, tři malé židovské děti a rabína. Vyšetřovatelé ho označili za dlouholetého delikventa, který přijal myšlenky radikálního islámu včetně džihádu. Byl nakonec obklíčen ve svém bytě a zastřelen po více než denním vyjednávání, které bylo nahráno.

Blízcí Merahových obětí se rozhodli požádat justici o zákaz dalšího vysílání těchto nahrávek. "Oběti jsou pohoršeny, že se dozvídají obsah těchto rozhovorů z televize. Tímto způsobem se zveřejní i videozáznamy zabíjení (pořízené vrahem), což by způsobilo nenapravitelné škody v myslích lidí," řekla jedna advokátka rodin obětí.

"Slyšet drzosti tohoto vraha je pro rodiny nesnesitelné," reagovalo vedení rady židovské obce ve Francii.

Ministr vnitra Manuel Valls vyjádřil politování, že nebyla přijata opatření, která by ušetřila rodiny obětí podobné bolestivé zkušenosti.

Vedení zpravodajství TF1 uvedlo, že chápe šok, jaký odvysílání rozhovorů vyvolalo u příbuzných a blízkých obětí, ale svůj postup obhajovalo. "Udělali jsme to s plným vědomím, jakou to může mít informativní hodnotu. Dokument dokazuje, že vyjednávači se do poslední chvíle snažili zatknout Meraha živého. Dokument také ukazuje, že Merah se choval chladnokrevně a odhodlaně, vytvořil si novou osobnost," uvedla představitelka televize.

Všichni obviňují všechny z konspirace a komplotu

Advokátka Merahova otce, který obviňuje francouzské úřady z úmyslného zabití syna, se pozastavila nad tím, že rozhovory byly zveřejněny krátce předtím, než má ona předat justici záznamy, které ukazují Meraha a vyjednávání ze strany policie ve zcela jiném světle. "Je to divadýlko s cílem upoutat a nasměrovat veřejné mínění," prohlásila advokátka. 
Již dříve vyjádřila přesvědčení, že třiadvacetiletý Francouz alžírského původu Merah byl v minulosti využíván francouzskými službami a nyní jako nepohodlný "zlikvidován".

Podle úřadů ale Merah vraždil, aby potrestal Francii za její postup proti radikálnímu islámu doma i v zahraničí. Policie útočníka více než 30 hodin obléhala v jeho bytě v Toulouse a po zásahu ujišťovala, že udělala vše pro to, aby mladíka zatkla živého. Merah se nejen odmítl vzdát, ale prý při závěrečném zásahu jednotky 22. března pálil na její členy a některé zranil.

Tagy: smrt zabiti masakr

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články