Zpět na články

Francie po útoku. Hledá se auto Coulibalyho a mluví se o obnovení povinné vojny

Sílící radikalismus a nebezpečí teroristických útoků ve Francii otevřelo úvahy o obnovení povinné vojenské či civilní služby. Policie mezitím stále drží ve vazbě devět lidí podezřelých z užšího kontaktu s atentátníkem Amedym Coulibalym. Hledá se i jeho auto, které mohl vyměnit za zbraň.

Policistka Clarissa Jeanová-Philippeová byla dnes pohřbena, vzpomínkové setkání se konalo v neděli a dorazilo na něj asi 2000 lidí Policistka Clarissa Jeanová-Philippeová byla dnes pohřbena, vzpomínkové setkání se konalo v neděli a dorazilo na něj asi 2000 lidí, zdroj: Profimedia.cz

Kvůli útokům Francie výrazně zvýšila bezpečnostní opatření v zemi, na bezpečí nyní dohlíží zhruba 122 tisíc vojáků a policistů. Ani to ale nestačí francouzské pravici, která by ráda viděla bezpečnostní jistotu v civilních zálohách, a to prostřednictvím obnovení povinné vojenské služby.

"Byla by to povinná šestiměsíční civilní nebo vojenská služba bez možnosti jakékoli výjimky," přiblížil představu Bruno Le Maire ze Svazu pro lidové hnutí bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Policie dál pokračuje v pátrání po radikálech, ve vazbě stále sedí možní spolupracovníci Coulibalyho. Pátrá se i po jeho autě – luxusním černém Austin Mini, které si loni v září koupil se svou partnerkou. Podle policie je tu riziko, že auto prodal či vyměnil za zbraně, které použil při útoku.

Coulibaly zabil pět lidí, kromě čtyř rukojmích v pařížském košer lahůdkářství i o den dříve policistku Clarissu Jeanová-Philippeovou. Ta měla dnes pohřeb poté, co se s ní v neděli večer přišlo na vzpomínkový obřad rozloučit asi 2000 lidí.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články