Zpět na články

Hradecký a KV kraj ruší proplácení zdravotnických poplatků

Královéhradecký kraj přestane od čtvrtka 10. června proplácet regulační poplatky za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních. Dosud kraj zaplatil za úhradu poplatků přes 61 milionů korun. Od 15. června sáhne ke stejném kroku Karlovarský kraj.

zdroj: Archiv

 O zrušení proplácení poplatků rozhodli dopoledne krajští radní na mimořádné schůzi, informoval mluvčí hejtmanství Imrich Dioszegi. Proplácení poplatků zrušil od 2. června jako první Pardubický kraj.

Karlovarský kraj nebude lidem vracet poplatky od 15. června. Dosud je proplácel nejenom ve svých zdravotnických zařízeních, ale rovněž ve všech lékárnách v regionu. Uvedl to hejtman Josef Novotný (ČSSD). Kraj se nechce dostat do sporu s Evropskou komisí.

  Pacienti Královéhradeckého kraje měli v souvislosti s regulačními poplatky možnost přijmout dar kraje ve všech jeho zdravotnických zařízeních od loňského února. "Kraj považoval zavedení krajského systému úhrad za pacienty za dočasnou sociální službu a předpokládal, že český parlament v dohledné době zruší celý systém vybírání regulačních poplatků ve zdravotnictví," uvedl Dioszegi.

 Sociální demokraté, kteří stojí v čele krajů, ale po nedávných volbách nebudou mít ve sněmovně dost hlasů na to, aby systém zrušili.
    Kraj zrušením reaguje podle mluvčího především na výhrady Evropské komise, podle níž může být dosavadní systém proplácení zdravotnických poplatků formou nedovolené podpory. 

  Regulační poplatky byly zavedeny v roce 2008. Systém byl od té doby několikrát upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun na pohotovosti. Osvobozeny jsou děti do 18 let. Po překročení ročního limitu 5000 korun vracejí zdravotní pojišťovny peníze zpět, děti a senioři mají limit poloviční. 

  Předsednictvo ČSSD se v pátek dohodlo, že krajské samosprávy jako zřizovatelé zdravotnických zařízení mají samy rozhodnout, zda s proplácením poplatků skončí, nebo je naopak začnou hradit všem pacientům bez ohledu na zřizovatele zařízení. Kraje ovládané sociálnědemokratickými hejtmany dosud za vracení poplatků utratily přes 600 milionů korun.

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články