Zpět na články

Izrael přijal příměří navržené Egyptem. Radikální Hamas v rozhodnutí stále otálí

Vůbec poprvé během nynějšího konfliktu s palestinským radikálním hnutím Hamas dopadly na izraelské rudomořské přístavní město Ejlat rakety. Střely byly zřejmě vypáleny z Egypta a poranily několik lidí. Izrael v úterý přistoupil na příměří s palestinským hnutím Hamas, které navrhl Egypt.

Izraelské ženy, po útoku radikálů z Hamas Izraelské ženy, po útoku radikálů z Hamas, zdroj: Profimedia.cz

Rakety vypálené z Gazy začaly na izraelské území opět dopadat již asi hodinu po izraelském oznámení o schválení příměří. Nedlouho po poledni pak izraelský premiér vojákům nařídil obnovit letecké údery. "Izraelské jednotky opět útočí," potvrdila armádní mluvčí poté, co byly v Pásmu Gazy zasaženy nejméně dva cíle. Šrapnel z palestinské rakety, která dopadla nedaleko hraničního přechodu Erez, večer smrtelně zranil sedmatřicetiletého Izraelce. Muž po převozu do nemocnice v jihoizraelském Aškelonu zemřel. 

Premiér Benjamin Netanjahu v poledne na tiskové konferenci označil egyptský návrh na příměří za příležitost, jak "demilitarizovat" Pásmo Gazy. "Jestliže ale Hamas nepřijme návrh na příměří, Izrael bude mít veškerou mezinárodní legitimitu k tomu, aby rozšířil vojenskou operaci s cílem dosáhnout požadovaného klidu zbraní," pohrozil šéf izraelské vlády. 

Podle egyptského návrhu měl klid zbraní začít v 08:00 SELČ. Příměří tak bylo z izraelské strany schváleno jen minuty před tímto termínem, uvedla agentura Reuters. Šest členů vlády bylo pro příměří, dva zástupci krajně pravicových stran, ministr zahraničí Avigdor Lieberman a ministr hospodářství Naftali Bennett, hlasovali proti. 

Příměří oficiální začalo už ráno

Ministr Lieberman také podle listu Haarec prohlásil, že výsledkem operace Protective Edge (Ochranné ostří) musí být úplná kontrola Pásma Gazy. Jakékoli příměří není podle něj "ničím jiným než přípravou na další kolo (násilí)". "Je jasné, že Hamas využije příměří, aby vyrobil více raket a propašoval více trhavin," dodal Lieberman. Stažení Izraele z Pásma Gazy v roce 2005 se ukázalo prý být "omylem". 

I když příměří začalo podle návrhu platit ráno, Egypt stanovil, že obě strany mají ještě 12 hodin na to, aby se dojednanými podmínkami začaly řídit, to znamená, že mají definitivně ukončit vojenské akce do 20:00 SELČ. Měly by se rovněž otevřít hraniční přechody do Pásma Gazy kvůli zásobování obyvatelstva. Po 48 hodinách by chtěl Egypt v Káhiře zprostředkovat další nepřímé rozhovory obou stran konfliktu. 

Prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás oznámil, že se ve středu v Káhiře setká s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím a zástupci Ligy arabských států. Bude s nimi prý jednat o návrhu příměří. 

Izrael ještě přes noc podnikl nálety na 25 cílů v Pásmu Gazy. Podle Palestinců při nich zemřelo pět lidí. Jak uvedla palestinská agentura Maan, celkový počet obětí na palestinské straně se tak vyšplhal na nejméně 194. OSN odhaduje, že tři čtvrtiny z nich byli civilisté. Dalších nejméně 1400 Palestinců utrpělo zranění. 

Šéf americké diplomacie Kerry Hamas odsuzuje

Americký ministr zahraničí John Kerry raketové útoky z Gazy odsoudil a vyzval Hamas, aby na příměří přistoupil. Stejně se vyslovil i jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier. "Gaza nesmí být obchodem s raketami Hamasu. Je to nebezpečné pro Izrael i pro obyvatele Gazy," uvedl. 

České ministerstvo zahraničí přivítalo návrh na příměří a ocenilo konstruktivní úlohu Egypta. Vyjádřilo také lítost nad tím, že tato iniciativa ztroskotala navzdory jejímu předchozímu přijetí ze strany Izraele, a vyzvalo Hamas a další ozbrojené skupiny v Pásmu Gazy, aby okamžitě přestaly útočit a umožnily tak nastolení příměří. Ačkoli prý Česká republika uznává právo Izraele na přijetí vhodných opatření k ochraně svých obyvatel, vyjádřilo ministerstvo znepokojení nad "katastrofálním dopadem" současné situace na palestinské civilní obyvatelstvo, zejména děti. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články