Zpět na články

Jako z filmu Počátek: Turecký fotograf si vzal na pomoc drony

Turecký fotograf Aydın Büyüktaş ohnul ulice Istanbulu do obřích panoramatických snímků inspirovaných kultovním satirickým románem Edwina Abbata Plochozemě. Za každým snímkem série Flatland stojí hodiny práce a desítky fotografií pořízených dronem.

Nová mešita v Istanbulu Nová mešita v Istanbulu, zdroj: Aydın Büyüktaş

Büyüktaş od začátku chtěl, aby byla výsledná fotografie složena z mnoha snímků. Pomocí 3D softwaru si v Istanbulu vybral vhodná místa i úhly, odkud je nafotit. "Dva měsíce jsem plánoval, jak na fotografiích vytvořit hladké křivky," říká 43letý umělec inspirovaný dílem z dvojrozměrného světa Plochozemě. 

Každé z vybraných míst nasnímal ze všech možných i nemožných úhlů, ve vzduchu si pomohl prostřednictvím kamery umístěné na dronu. Z fotografií nejdříve vytvořil analogovou koláž, ale nebyl s ní dostatečně spokojený. "Začal jsem ji proto vytvářet digitálně. I ve Photoshopu mi to zabralo několik dní, než jsem byl s výsledkem spokojený," uvádí Aydın Büyüktaş, který se zabývá tvorbou vizuálních efektů, 3D a animací.

Jeho důraz na detail komplikovalo mimo jiné i počasí. Přiznává, že právě to bylo největší výzvou, bezpočtukrát se kvůli němu vrátil domů naprázdno. Čelit musel ale i technickým problémům spojeným s focením z dronu. "Napadli ho ptáci, problémy byly i s povoleními," naznačuje.

Výsledkem je ale série úchvatných snímků zachycujících nejen turisticky oblíbená místa, ale i tržnice, dopravní uzly, fotbalový stadion či skatepark. 

Celá galerie

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články