Zpět na články

Japonsko sužují další otřesy, v jaderné elektrárně Fukušima vybouchl vodík

Sever Japonska zasáhlo další silné zemětřesení. V hale třetího reaktoru jaderné elektrárny Fukušima 1 nastal dnes kolem poledne místního času výbuch vodíku, který si podle provozovatele vyžádal tři zraněné a sedm pohřešovaných osob, z toho šest vojáků.

Placeholder Placeholder, zdroj: Archiv

Vláda i energetická společnost Tepco ale potvrdily, že vnitřní obálka reaktoru zůstala očividně neporušena. Úřady zároveň odvolaly původně vydané nové varování před ničivou vlnou tsunami po dopoledním silném následném otřesu v Tokiu.

Televize NHK krátce před tím varovala před ohrožením zejména prefektur Iwate a Fukušima na severovýchodě ostrova Honšú vlnami o výšce tři až pět metrů.

Video: Výbuch v reaktoru Fukušimy

Na záběrech televize NHK se nad reaktorovou budovou číslo 3 ve Fukušimě 1 vznášejí těžká mračna dýmu. V elektrárně se už v sobotu po výbuchu zřítila část budovy haly reaktoru 1. Technici se tam snaží zabránit roztavení jádra reaktoru jeho chlazením mořskou vodou.

Další silné zemetřesení

Podle zprávy televize NHK postihlo zemětřesení japonskou metropoli krátce po 10:00 místního času (02:00 SEČ) intenzitou 6,2 stupně Richterovy škály. Epicentrum zemětřesení se nacházelo 140 kilometrů od Tokia směrem k jaderným komplexům ve Fukušimě. O obětech ani škodách v Tokiu nejsou zatím k dispozici žádné informace, informovala agentura DPA. Otřesy byly podle zpravodajky této agentury cítit i na mezinárodním letišti Narita u Tokia. Na vyděšené cestující v odletové hale volali letištní zaměstnanci, aby si lehli na zem.

Guvernér Tokia po dnešní druhé explozi v elektrárně Fukušima 1 nařídil měření úrovně radiace v metropoli. Fukušima 1 je od milionového hlavního města vzdálena asi 240 kilometrů severovýchodně.

Video: Vlna tsunami

V pátek zasáhlo Japonsko zemětřesení o síle 8.9 stupně, které spolu s mohutnou tsunami zničilo stovky kilometrů dlouhý pás severovýchodního pobřeží ostrova Honšú. Oficiální údaje zatím hovoří o více než 1400 mrtvých, skutečný počet obětí může ale překročit 11.000. Podle nejnovějších zpráv bylo dnes na pobřeží v prefektuře Mijagi nalezeno 2000 mrtvých těl.

Strach z havárie

Způsobené škody země teprve začíná sčítat, záchranáři pokračují ve vyprošťování lidí a v zemi i ve světě sílí obavy z velké havárie, která by mohla postihnout poškozenou jadernou elektrárnu Fukušima 1. Problémy jsou i v dalších třech jaderných elektrárnách, z nichž nejbližší - Tokai - je od metropole vzdálena 120 kilometrů.

Energetická společnost Tepco pro ulehčení strastí obyvatelstva odložila na dnešek plánované střídavé tříhodinové vypínání proudu v osmi prefekturách a řadě měst, včetně částí Tokia. Sdělil to podle agentury AP vládní mluvčí Jukio Edano, který zároveň tlumočil výzvu energetiků všem občanům a společnostem k co možná největšímu šetření elektřinou. Ke snížení spotřeby proudu se snaží přispět například regionální železnice, které dnes zrušily své spoje, nebo výrazně omezily jejich počet.

Foto: Výbuch v průmyslovém komplexu

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články