Zpět na články

Jsme na hraně ústavní krize, tvrdí Hamáček

"Česká republika se dostala na hranu ústavní krize," prohlásil Hamáček po čtvrtečním grémiu ČSSD, kde špičky strany řešily patovou situaci kolem výměny ministra kultury. S tou momentálně otálí prezident Miloš Zeman, s kterým před grémiem Hamáček jednal na Vysočině. 

Prezident Miloš Zeman a předseda ČSSD Jan Hamáček Prezident Miloš Zeman a předseda ČSSD Jan Hamáček, zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Prezident se během čtvrtka na závěr své návštěvy Vysočiny nechal slyšet, že s výměnou ministra kultury Antonína Staňka za Michala Šmardu nehodlá spěchat. Sociální demokraté ale požadují, aby se situace vyřešila do 30. června. Výměna ministrů je i jednou z jejich podmínek pro setrvání ve vládě premiéra Andreje Babiše.

V případě protahování je jednou z možných reakcí i kompetenční žaloba na hlavu státu, kterou by ale k Ústavnímu soudu musel podat sám premiér Babiš. Ten pro ni ale nevidí důvod a v pátek má v plánu o věci jednat s Hamáčkem. 

Prezident Zeman během tiskové konference odmítl jakékoliv ultimátum: "Za třicet let, co jsem v politice, jsem neakceptoval jediné ultimátum, jediné vydírání a vždy jsem je pokládal za drzost."

"Pan Hamáček o toto setkání požádal. Já jsem mu navrhl setkání asi tak v polovině července, až si trochu odpočinu, s panem Staňkem, kde bych se pokusil o roli mírotvůrce, to znamená, že bych oba dva usmířil," komentoval čtvrteční schůzku předem Zeman.

Setkání proběhlo v podvečer v penzionu na Žďársku a trvalo něco málo přes hodinu. Ani jeden z politiků po schůzce nemluvil s novináři. Kvůli Hamáčkově zdržení na schůzce se začátek grémia ČSSD posouvá na osmou hodinu oproti plánované sedmé.

Grémium sociální demokracie pak skončilo kolem desáté večer. Jan Hamáček má nyní v plánu zjistit v pátek od premiéra Babiše, jak hodlá situaci řešit. Podle toho bude ČSSD dále postupovat. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články