Zpět na články

Koalici má pouze šest krajských měst, kde ještě není dohodnuto?

Podepsanou či domluvenou koalici včetně rozdělení míst v radě a obsazení funkce primátora má zatím šest ze 13 krajských měst. Jasno je v Ostravě, Plzni, Olomouci, Hradci Králové a Karlových Varech, ke koaliční smlouvě se blíží také v Brně. I v Praze se rýsuje koalice, jednání ale v hlavním městě zřejmě potrvají déle a zatím není jasné, kdo bude primátor. České Budějovice, Liberec, Zlín, Ústí nad Labem, Pardubice a Jihlava stále čekají, jak se politické strany dohodnou.

Petr Vokřál z funkce brněnského primátora odejde a ANO nebude ani v tamní kalici Petr Vokřál z funkce brněnského primátora odejde a ANO nebude ani v tamní kalici, zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Po letošních komunálních volbách se významně obmění složení koalic i osoby primátorů ve většině krajských měst. Tam, kde už jsou politici domluveni na rozdělení křesel v radě, bude ve funkci pokračovat jen Tomáš Macura (ANO) v Ostravě, v níž bude pokračovat i stávající koalice.

Změna se chystá v Brně, kde ANO dosavadního primátora Petra Vokřála zřejmě skončí v opozici. Jiného primátora bude mít určitě i Praha, neboť Adriana Krnčová (ANO) už ani nekandidovala do zastupitelstva.

Politici ANO by kromě Ostravy měli z nejvyššího postu řídit také Olomouc a Karlovy Vary. Kandidáti ODS podle uzavřených dohod obsadí primátorskou funkci v Plzni, Hradci Králové a Brně.

Zástupci ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD v Plzni dnes také podepsali memorandum o koaliční spolupráci. 

I když na celostátní úrovni jsou vládní ANO a opoziční ODS političtí rivalové, na komunální úrovni není jejich spolupráce výjimečná. Na radnicích budou spolu vládnout v Ostravě, zmíněné Plzni, Hradci Králové či Karlových Varech, z dalších větších měst třeba v Mladé Boleslavi, Prostějově, Přerově, Teplicích či Kladně.

Česká republika má 14 krajů, patří mezi ně i Praha, o jehož zastupitelstvu se ale rozhoduje při obecních volbách. Největší Středočeský kraj jako jediný region nemá své krajské město, krajský úřad tak sídlí v hlavním městě.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články