Zpět na články

Koaliční smlouva platí, ujistil Babiš po jednání s Hamáčkem

Premiér Andrej Babiš a šéf sociální demokracie Jan Hamáček se dnes sešli kvůli krizové situaci kolem výměny ministra kultury, kterou protahuje prezident Miloš Zeman. 

Jan Hamáček a Andrej Babiš Jan Hamáček a Andrej Babiš, zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Sociální demokraté požadují, aby se situace vyřešila do 30. června. Výměna ministrů je i jednou z jejich podmínek pro setrvání ve vládě premiéra Andreje Babiše. Prezident včera prohlásil, že nehodlá akceptovat žádné ultimátum. Hamáček po čtvrtečním grémiu strany, které se konalo po jeho schůzce s prezidentem, prohlásil, že Česká republika je na hraně ústavní krize.

Babiš se po páteční schůzce s Hamáčkem nechal slyšet, že koaliční smlouva platí: "Mohu potvrdit, že platí koaliční smlouva. Chci a udělám maximum pro to, aby koalice pokračovala, aby koalice fungovala." 

Zatím však odmítá věc řešit kompetenční žalobou na hlavu státu, o které mluví část ČSSD: "Kompetenční žaloba není řešení. Je potřeba vyřešit to jiným způsobem."

Premiér se proto hodlá sejít s hlavou státu a situaci s ním řešit: "Budu se snažit projednat s ním situaci a najít řešení, abychom mohli jet dál a tento konflikt byl zažehnán."

Sociální demokracie v čele s Janem Hamáčkem bude na Babišovo řešení vyčkávat do pondělí. Pak se podle Hamáčka rozhodne o dalším postupu a zda bude potřeba svolat představenstvo ČSSD. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články