Zpět na články

Komunisté podpoří vládu ANO a ČSSD. Stáhli Česko na politické dno, míní Fiala

Komunisté při hlasování ve sněmovně o důvěře vládě podpoří menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD. Rozhodl o tom dnes po asi čtyřhodinovém jednání Ústřední výbor KSČM. Předseda ČSSD Jan Hamáček rozhodnutí označil za zodpovědné vůči státu, předseda hnutí ANO Andrej Babiš ho nekomentoval. Opozice podporu komunistů vznikající vládě kritizovala.

Předseda KSČM Vojtěch Filip Předseda KSČM Vojtěch Filip, zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

ANO a ČSSD mají ve Sněmovně dohromady 93 hlasů, pro většinu jich potřebují 101. S 15 poslanci komunistů získají většinu 108 hlasů.

"Poslanecký klub KSČM při projednání návrhu o vyslovení důvěry vlády bude aktivně podporovat vznik menšinové vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Programové prohlášení obsahuje všech sedm priorit, které jsme stanovili jako podmínky vyjednávání," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání širšího vedení strany.

Kabinet by měl podle prohlášení, které dnes strana rozdala novinářům, prosadit trvalý růst minimální mzdy, valorizaci důchodů, ochranu přírodních zdrojů "před zcizením do zahraničních rukou", zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou, zdanění církevních restitucí, zabránění dalšího nárůstu ceny bydlení a podporu výstavby obecních bytů a udržení kvalitní dostupné zdravotní péče bez zvyšování spoluúčasti pacientů.

Nyní bude chtít podle Filipa KSČM podepsat s vyjednávacím týmem ANO dohodu o toleranci. Vedení komunistů Filipa vyzvalo, aby do toleranční smlouvy doplnil ještě nějaké body.

"Aby bylo procesně zajištěno, že jednotlivé návrhy z těch sedmi priorit budou projednány včas a řádně," řekl Filip. Předseda komunistů sdělil, že další jednání s Hamáčkem a Babišem by se mělo uskutečnit v druhém červencovém týdnu, ve kterém se také 11. července bude hlasovat o důvěře vládě.

Pro podporu vlády se dnes vyslovilo 54 členů ústředního výboru, proti bylo 23 a jeden se zdržel. Filip označil diskusi za odpovídající významu situace.

Podle Hamáčka je rozhodnutí vedení KSČM dalším krokem ke vzniku vlády s důvěrou. Podotkl, že ČR po osmi měsících od voleb nutně potřebuje vládu, která bude stabilní a bude pracovat pro občany. Hlasování komunistů označil v SMS zprávě za zodpovědné. Zdůraznil, že komunisté ve vládě neusednou. Babiš nechtěl rozhodnutí KSČM komentovat.

Opozici rozhodnutí nepřekvapilo. Vznikající vládu s podporou komunistů kritizuje a podporu jí vyslovit neplánuje. Babiše například obviňují z toho, že podporu vládě od KSČM vyměnil za místa ve státních firmách pro komunisty. Podle předsedy ODS Petra Fialy Babiš, prezident Miloš Zeman a Hamáček stáhli ČR na politické dno.

Zeman jmenoval novou vládu ve středu. Sociální demokraté obsadili pět křesel, zbylá místa získalo ANO. Prezident ale odmítl jmenovat nominanta ČSSD Miroslava Pocheho ministrem zahraničí a pověřil dočasným vedením resortu Hamáčka, který se současně stal ministrem vnitra.

Proti Pochemu měli výhrady i komunisté. Místopředseda ČSSD Martin Netolický v sobotu řekl, že bude chtít, aby ČSSD opět Pocheho do vlády nominovala a Babiš Zemanovi poslal nový návrh. Není ale podle něj nutné, aby se tak stalo do hlasování o důvěře. Dohoda o dalším postupu mezi ČSSD a ANO by ale už podle něj měla v té době existovat.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články