Zpět na články

Kontroly kvůli polskému hovězímu zatím zjistily administrativní závady

Veterináři, policisté a celníci zastavili v tomto týdnu kvůli polskému hovězímu 543 vozidel v příhraničních oblastech. Z toho ve 139 případech vezl kamion či dodávka veterinární zboží. Inspektoři přišli na 16 závad, většinou administrativních. Zatím vyhodnocené vzorky na zbytky léčiv byly v pořádku, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Mimořádné kontroly se dělaly kvůli podezření, že se v Polsku na jatkách porážejí nemocné krávy.

(ilustrační foto) (ilustrační foto), zdroj: Robert Zlatohlávek / Empresa Media / Profimedia

"Nejzávažnějším zjištěním byla přeprava zhruba 120 kilogramů hovězího masa bez jakýchkoliv průkazů původu zjištěná při kontrole v obci Rynoltice v Libereckém kraji," uvedl Majer. Kontrola zjistila také například nedodržení teplot při přepravě potravin. Veterinární inspektoři při zachycení polského hovězího masa odebírali vzorky, které byly následně vyšetřovány na látky prokazující léčení zvířat antibiotiky, provádí se také senzorické posouzení a vyšetření na přítomnost salmonel, dodal. Podle Majera se odebralo přes 100 vzorků, 32 jich bylo vyhovujících, zbytek se vyhodnocuje. Do akce se zapojilo přes 30 veterinářů.

"Jsem rád, že kontroly neodhalily žádné zdravotně závadné maso. I tak budou intenzivní kontroly probíhat i nadále, chceme se ujistit, že českému spotřebiteli nehrozí žádné riziko," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Pražská hygienická stanice dnes uvedla, že kontrolovala maso ve čtyřech restauracích, které se na prodej hovězího masa specializují. Hygienici zatím závažné nedostatky nezjistili, ve všech případech mělo maso řádné značení včetně dodacích listů. "Dvě restaurace původ masa na jídelních lístcích neuváděly. Další dvě původ masa na jídelníčku uvedly, nicméně jedna z nich měla na etiketě výrobku uveden jako zemi původu masa jiný jihoamerický stát než ten, který uváděla na tištěném jídelním lístku přímo v restauraci, a také na menu zveřejněném na webových stránkách podniku," uvedli hygienici. Kontrola ještě nebyla ukončena.

Tajně natočená reportáž polské televize TVN24 koncem ledna ukázala, že v masokombinátu v Mazovském vojvodství byl porážen nemocný dobytek. Jatka už byla uzavřena. Polské úřady vylučují, že by bylo ohroženo zdraví lidí. Do Česka bylo z těchto jatek vyvezeno asi 300 kilogramů hovězího a k lidem, či do restaurací se dostalo 137 kilogramů. Maso z problematických jatek prověřila SVS, podle které vyhovělo smyslovému hodnocení a neobsahovalo zbytky léčiv. Podle čtvrtečních informací SVS v mase nebyly ani bakterie způsobující salmonelózu.

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články