Zpět na články

Kubu navštívil americký politik, poprvé od konce války. A otevřel tam ambasádu

Od konce druhé světové války přicestoval na Kubu americký politik. Ministr zahraničí John Kerry zde po 54 letech otevřel americkou ambasádu. Návštěva amerického prezidenta na karibském ostrově má zpečetit obnovení diplomatických vztahů mezi oběma státy. 

Jaké bude další směřování americko-kubánských vztahů? Jaké bude další směřování americko-kubánských vztahů?, zdroj: Profimedia.cz

Zatímco otevření kubánské ambasády ve Washingtonu si představitelé obou zemí odbyli už v červenci, otevření amerického velvyslanectví v Havaně ozdobené Kerryho přítomností se odehrálo v pátek.

Předcházelo mu v dubnu historické jednání Baracka Obamy s Raúlem Castrem v Panamě a v květnu vyškrtnutí Kuby z amerického seznamu sponzorů terorismu. Oficiálně oznámili novou kapitolu ve vztazích USA a Kuby nejvyšší představitelé obou zemí loni v prosinci.

Nad velvyslanectvím vlaje americká vlajka 

Nad americkým velvyslanectvím v Havaně v pátek poprvé po víc než půl století zavlála státní vlajka USA jako symbol nové kapitoly americko-kubánských vztahů, jejichž mrazivý stav byl po dlouhá desetiletí jedním z nejviditelnějších projevů studené války. Ceremoniálu byl přítomen americký ministr zahraničí John Kerry.

Před budovou ambasády na pobřežním bulváru Malecón se už shromáždily stovky lidí, u vjezdu do objektu Američané symbolicky zaparkovali tři naleštěné chevrolety z 50. let minulého století.

Kubánská státní televize věnuje návštěvě Kerryho mimořádnou pozornost. Jeho přílet přenášela přímým přenosem, který doprovodila podrobným Kerryho životopisem. Oznámila divákům, že Kerry je římskokatolického vyznání, rád jezdí na kole a surfuje a miluje Beatles a Rolling Stones.

Kerryho cesta na Kubu má v USA řadu oponentů, zejména mezi potomky proticastrovských exulantů. Republikánský prezidentský kandidát Marco Rubio, který je jedním z nich, obvinil Bílý dům, že "socialistické Kubě zaručuje obnovením diplomatických styků legitimitu a otevírá cestu k hospodářskému oživení, které jen posílí protidemokratické represe".

 

Kerry za své výroky sklidil potlesk

Potleskem odměnili přítomní Kerryho prohlášení o tom, že Bílý dům usiluje o zrušení letitého protikubánského hospodářského embarga. Rozhodnutí je na poslancích amerického Kongresu, upozornil ministr. Odstranit překážky, které plnému obnovení styků brání, musejí ale obě strany, dodal v narážce na Washingtonem kritizovaný stav lidských práv na Kubě.

by bylo historické spravedlnosti učiněno zadost, přinesla dnes ke stožáru u ambasády americkou vlajku trojice veteránů námořní pěchoty USA, která v roce 1961 vlajku spouštěla. Jim Tracy, Mike East a Larry Morris museli čekat 54 let, od přerušení diplomatických styků na Kubě nebyli, uvedla agentura AP.

Jejich rukama se nyní formálně uzavřel proces, který dnes mluvčí americké diplomacie Mark Toner označil za "nový začátek".

Až americký ministr komunistický ostrov opustí, otevřou diplomaté obou zemí novou kapitolu normalizace vztahů a zahájí jednání o hospodářské spolupráci, uvedla AP. Očekává se, že prvním krokem bude zajištění poštovních služeb a dopravního leteckého spojení.

Ne všichni Kubánci přijímají nové vztahy s USA kladně 

Obnovením diplomatických styků ale letité nepřátelství zahlazeno nebylo, upozorňují média v obou zemích. Vůdce kubánské socialistické revoluce Fidel Castro ve čtvrtečním článku v havanských novinách napsal, že USA Kubě dluží milionové sumy za škody, způsobené americkým hospodářským embargem.

Američané se zase netají tím, že chtějí vyřešit osud miliardových částek, které už půl století požadují za majetek znárodněný po kubánské revoluci.

Dalším problémem je americká vojenská základna na kubánském Guantánamu, kterou Američané využívají od roku 1903. K ukončení "okupace" enklávy v červenci ve Washingtonu vyzval kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez, s nímž má Kerry jednat i dnes.

Mezníky v americko-kubánských vztazích 

 • Vztahy obou zemí se výrazně zhoršily poté, co se v roce 1959 na Kubě moci chopili komunisté vedení Fidelem Castrem a začali tam budovat takzvaný karibský socialismus. Ten zahrnoval i zestátnění zahraničních společností, včetně řady amerických.
 • Hospodářské sankce vůči Havaně zahájily Spojené státy v říjnu 1960 zákazem vývozu amerického zboží na Kubu, vyjma léků a některých potravin. V únoru 1962 USA zahájily embargo na veškerý obchod s Kubou; embargo stále platí, zrušit ho může jen Kongres.
 • Vzájemná diplomatická zastoupení obě země odvolaly též v říjnu 1960 a v lednu 1961 oficiálně přerušily diplomatické styky. Od roku 1977 mezi nimi fungovalo diplomatické zastoupení na úrovni zájmových sekcí při švýcarském velvyslanectví USA v Havaně a Kuby ve Washingtonu. Do roku 1991 měla Kuba tento úřad ve Washingtonu na československé ambasádě.
 • Diplomatická zastoupení otevřely USA a Kuba po 54 letech letos 20. července, kdy byla před kubánskou ambasádou ve Washingtonu slavnostně vztyčena kubánská vlajka, v Havaně vlajku americkou vztyčí nyní při své návštěvě John Kerry.
 • Americko-kubánské vztahy zhoršila v dubnu 1961 invaze v Zátoce sviní, při níž se skupina kubánských emigrantů, řízených CIA, vylodila na Kubě s cílem zažehnout povstání a svrhnout Castrův režim. USA ale povstalcům neposkytly slíbenou leteckou podporu, a tak akce skončila po třech dnech třemi stovkami mrtvých a 1200 zajatých.
 • Na pokraji války se svět ocitl v říjnu 1962, kdy USA zahájily námořní blokádu ostrova poté, co odhalily na Kubě sovětské rakety. Blokádu ukončily, když Moskva slíbila rakety stáhnout a Spojené státy se zavázaly nezaútočit na Kubu a odstranit rakety z Turecka. Po této tzv. karibské krizi zakázala americká vláda v létě 1963 jakékoli finanční transakce s Kubou.
 • Konec studené války a rozpad Sovětského svazu zasadil po roce 1991 kubánské ekonomice citelnou ránu. Nicméně USA v roce 1992 obchodní embargo zpřísnily Torricelliho zákonem, jenž mj. zakázal obchod s Kubou i zahraničním pobočkám amerických firem.
 • V roce 1996 USA zpřísnily postoj Helms-Burtonovým zákonem, který například zakazuje uznat vládu s účastí Fidela či Raúla Castra nebo omezuje ekonomickou spolupráci pro firmy z jakékoli země (obchoduje-li podnik s Kubou, nesmí na americký trh a jeho vedení může být odepřen vstup do USA). Zahraniční kritika ale přiměla prezidenty USA platnost zákona částečně pozastavovat.
 • V roce 2000 povolily USA prodej amerických zemědělských produktů a léků na Kubu pro humanitární účely; v lednu 2002 na Kubu dorazila první dodávka amerického obilí jako humanitární pomoc po uragánu Michelle.
 • Za začátek oteplovaní vztahů Kuby a USA někteří označují krátký hovor a podání rukou, poprvé po 44 letech, prezidentů Fidela Castra a Billa Clintona na summitu OSN v září 2000.
 • Konkrétní uvolňování vztahů ale zahájili až prezident Barack Obama a Raúl Castro, jenž vystřídal svého bratra ve vedení země oficiálně v roce 2008. V září 2009 se první náměstkyně ministra zahraničí USA Bisa Williamsová na Kubě setkala se svým protějškem Dagobertem Rodríguezem.
 • Raúl Castro a Barack Obama se krátce potkali a potřásli si rukou v prosinci 2013 na pietním ceremoniálu na počest zemřelého jihoafrického vůdce Nelsona Mandely v jihoafrickém Sowetu. Tehdy už několik měsíců vedli zástupci obou zemí v Kanadě a Vatikánu tajné rozhovory, k nimž přispěl i nový papež František.
 • Oficiálně oznámili novou kapitolu ve vztazích USA a Kuby nejvyšší představitelé obou zemí loni v prosinci; v lednu USA zrušily některá hospodářská omezení, učinily tak poté, co Havana dodržela slib propustit 53 disidentů. Uvolnilo se i cestování a peněžní transfery.
 • Letos 11. dubna se poprvé po 59 letech sešly nejvyšší představitelé USA a Kuby - Obama s Raúlem Castrem přes hodinu jednali v rámci celoamerického summitu v panamské metropoli. Naposledy se oficiálně sešli prezidenti USA a Kuby též v Panamě v červenci 1956 (Fulgencio Batista a Dwight Eisenhower).
 • Letos 29. května vyškrtly USA Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus, na němž byla Kuba přes 30 let. 

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články