Zpět na články

Kyjev podle tisku soupeří s Prahou o místo podpisu nové smlouvy

Kyjev se stává soupeřem Prahy při volbě místa, kde má být podepsána nová rusko-americká odzbrojovací smlouva. Oznámil to dnes ruský list Kommersant.

zdroj: Archiv

"Kyjev se nečekaně rozhodl usilovat o právo stát se místem, kde bude podepsána nová rusko-americká smlouva o omezení strategických útočných zbraní," napsal deník.
Oficiální návrh podle listu učinil nový ukrajinský prezident Viktor Janukovyč při jednání se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem ještě během návštěvy Moskvy 5. března.

O Kyjevu jako místu podpisu nové smlouvy mají ještě dnes jednat ministři zahraničí obou zemí Sergej Lavrov a Kosťantyn Hryščenko. Už ve čtvrtek má být v Moskvě šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, aby definitivně dohodla text nové smlouvy. Ta by měla být podepsána ještě před konferencí o nešíření jaderných zbraní, která má začít 12. dubna.
"Je to velice zajímavý nápad a ruská strana k němu přistupuje s velkým zájmem. Jestli Američané nebudou proti, Ukrajina se nakonec stane mostem mezi Východem a Západem," prohlásila Anna Germanová z Janukovyčova týmu.


Podle Kommersantu i Praha velice stojí o to, aby se stala místem, kde prezidenti Medveděv a Barack Obama smlouvu podepíší. Právě v české metropoli totiž Obama loni v dubnu ohlásil iniciativu usilovat o svět bez jaderných zbraní. Kyjev však může argumentovat i tím, že Ukrajina se po rozpadu Sovětského svazu dobrovolně zřekla svého jaderného arzenálu, tehdy třetího největšího na světě.


Nová smlouva má nahradit smlouvu o omezení stavu strategických zbraní (START) z roku 1991, jejíž platnost vypršela v prosinci. Smlouva stanovila limitní počty jaderných hlavic a jejich nosičů v Rusku a Spojených státech. Rozhovory původně měly být do prosince dokončeny, ale termín dohody se opakovaně oddaloval, i kvůli sporům o americkou protiraketovou obranu.

Loni v červenci se Obama a Medveděv předběžně dohodli, že sníží počet jaderných hlavic na nosičích na 1500 až 1675 kusů na každé straně a počet nosičů na 500 až 1100.

Tagy: Praha diplomacie Kyjev

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články